PKP S.A. i fundusz CVC porozumiały się w sprawie sprzedaży akcji. Zaproponowana wartość PKP Energetyki opiewa na 1 miliard 965 milionów złotych. Po korekcie wartości długu spółki daje to cenę na poziomie 1 miliarda 410 milionów złotych.

Reklama

Realizacja transakcji oznacza przyciągnięcie na polski rynek uznanego międzynarodowego inwestora o silnej i ugruntowanej pozycji - czytamy w komunikacie PKP S.A.

Prezes spółki Jakub Karnowski deklaruje, że fundusz CVC Capital Partners złożył najlepszą ofertę z najwyższą ceną. Poszukiwaliśmy podmiotu, który wzmocni pozycję rynkową PKP Energetyka i umożliwi jej dynamiczny rozwój - dodaje.

PKP zapowiada, że przychody z prywatyzacji PKP Energetyki będą istotnym wsparciem dla realizowanego programu inwestycyjnego.

Reklama

Chodzi między innymi o modernizacje dworców a także inwestycje taborowe PKP Intercity, w tym zakup dodatkowych 10 składów DART. Dzięki części środków z prywatyzacji uruchomiony zostanie program koniecznej modernizacji stacji postojowych i końcowych PKP Intercity w całym kraju.

PKP twierdzi, że umowa z CVC oznacza stworzenie w ciągu najbliższych lat kilkuset nowych miejsc pracy. Podpisany dokument ma charakter przedwstępny. Po uzyskaniu zgody organu antymonopolowego i zgód koroporacyjnych fundusz CVC nabędzie 100 procent akcji PKP Energetyka.