"Le Monde" informacje z pendriva przekazał Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ).

Reklama

Wśród klientów HSBC jest 512 osób związanych z Polską, w tym 30 posiadających polskie obywatelstwo. Zdeponowali oni na szwajcarskich kontach nawet 293 miliony dolarów.

100 tysięcy indywidualnych klientów, dwadzieścia tysięcy firm i ogromna suma 180 miliardów euro - to dane dotyczące finansowych operacji umożliwiających uchronienie części zarobków przed urzędem skarbowym.

Na liście obok aktorów, projektantów mody, ludzi show-biznesu, słynnych gwiazd boiska i estrady, wziętych chirurgów i zarabiających krocie adwokatów znaleźli się też terroryści, handlarze narkotykami i osoby z półświatka zorganizowanej przestępczości. Obok amerykańskiego aktora Johna Malkovicha i francuskiego komika Gada Elmaleha widnieje także król Maroka Mohamed VI. A sprawa dotyczy tylko jednego roku.

Wszystko to ujawnił były pracownik brytyjskiego banku, zatrudniony w jego szwajcarskiej filii, francuski informatyk, który wykradł dane, przekazując je francuskiemu fiskusowi. Le Monde, który otrzymał te informacje, pisze także, że bank lokował część pieniędzy swoich klientów w państwach uznawanych za raje podatkowe. Dochodzenie przekraczało możliwości jednej gazety i wzięło w nim udział ponad 150-ciu dziennikarzy z 47 państw pracujący dla 55 mediów.

Sprawie postanowiła przyjrzeć się Komisja Europejska. Jak powiedziała jej rzeczniczka Vanessa Mock , Bruksela od kilku lat prowadzi działania na rzecz walki z unikaniem podatków.

Te doniesienia potwierdzają, że tajemnica bankowa została wykorzystana do unikania podatków. Działania na rzecz walki z unikaniem podatków zostały podjęte zarówno na poziomie unijnym jak i globalnym. Jeśli chodzi o Szwajcarię, Unia Europejska wynegocjowała z nią porozumienie dotyczące opodatkowania oszczędności w 2004 roku. Teraz ta umowa jest uaktualniana tak, aby brała pod uwagę nowe standardy OECD i G20 w tym zakresie co będzie oznaczało jej szerszy zakres - dodała rzeczniczka.

Komisja liczy, że nowe unijno-szwajcarskie uzgodnienia wejdą w życie do 2018 roku. Ponadto, jak przypomniała Mock, Bruksela w 2012 roku zaproponowała listę ponad 30 działań na rzecz walki z unikaniem podatków. Mają one na celu zwiększenie przejrzystości i wymiany informacji między administracjami podatkowymi.