Jak się dowiedzieliśmy, negocjacje mają dotyczyć tzw. ostatniej mili, czyli najbardziej kosztownego etapu dostarczania przesyłek - od sortowni do adresata. Firmy rozważają projekt współdzielenia swoich placówek. To oznacza, że InPost mógłby korzystać z oddziałów pocztowych PP, a PP z punktów InPostu. To pozwoliłoby zoptymalizować działalność obu sieci i ograniczyć koszty - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Reklama

Przedstawiciele obu podmiotów podkreślają, że są otwarci na współpracę ze wszystkimi podmiotami działającymi na rynku usług pocztowych.

Współpraca zawsze jest lepsza od wojny. Pierwsze jaskółki mówią o tym, że jest wola rozmów ze strony Poczty. Liczę, że będą to rozmowy konstruktywne, a nie tylko takie, które będą zasłoną dymną. Nie mam wątpliwości, że obydwa środowiska - operatorzy prywatni i operator państwowy - na współpracy mogą tylko skorzystać - powiedział przez Integer.pl Rafał Brzoska, cytowany przez gazetę.

Brzoska dodał, że PP, udostępniając swoje placówki, nie tylko zarabiałaby na korespondencji InPostu, ale dodatkowo mogłaby oszczędzać na swojej sieci, zwłaszcza utrzymaniu placówek w małych miejscowościach.

Z kolei rzecznik Poczty Zbigniew Baranowski podkreślił, że spółka już od listopada ubiegłego roku udostępnia te elementy infrastruktury pocztowej, do których obliguje ją prawo pocztowe. - Inne obszary wymagają negocjacji i uzyskania satysfakcjonującego rozwiązania dla obu stron - zapowiedział Baronowski.

Reklama

Grupa Kapitałowa Integer.pl to druga co do wielkości w Polsce grupa pocztowa, do której należą największa prywatna poczta - InPost, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy - InPost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku. Skonsolidowane przychody sięgnęły 347,32 mln zł w 2013 r.

Przychody grupy Poczty Polskiej wyniosły 6,509 mld zł w 2013 r., a wynik netto sięgnął 44 mln zł (spadek odpowiednio o 3,4% i 60% r/r). W ujęciu porównywalnym (bez inwestycji w kapitał ludzki wysokości 112 mln zł), wynik netto wyniósł 127 mln zł (wzrost o 15% r/r).