Współpraca energetyczna z Niemcami nabiera tempa i może być dla Polski opłacalna, głównie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Ale wiąże się z ryzykiem. Niemcy, których rynek energii i gazu jest największy w Europie, w naturalny sposób sprowadziłyby Polskę do roli importera prądu i gazu. A my mamy ambicje, aby być eksporterem energii netto - podkreślał wczoraj podczas konferencji "Nafta i Gaz 2013" Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. Według niego racjonalna współpraca powinna opierać się na wzajemnej pomocy w nadzwyczajnych sytuacjach i budowie wzajemnego bezpieczeństwa energetycznego.

Rynki prądu i gazu Polski i Niemiec jednak się coraz bardziej integrują. Polski sektor gazu odwraca się w stronę większych rynków, które nadają ton - mówi Andrzej Janiszowski, zastępca dyrektora obrotu handlowego w PGNiG. Obecnie mocno postawiliśmy na import gazu z Niemiec. Ale musimy zadbać, by sprzedawać gaz również w drugą stronę – zaznacza.

Będą także i pozytywne efekty połączenia z niemieckim rynkiem. Analitycy przekonują, że na skutek liberalizacji rynku gazu ceny w Polsce będą spadać, by dostosować się do poziomu niemieckiego. Zwłaszcza że na transfer surowca pozwala infrastruktura. Są fizyczne możliwości przesyłania gazu z Niemiec np. przez interkonektor w Lasowie, tzw. wirtualny rewers na gazociągu jamalskim, czy wkrótce rewers fizyczny - wylicza Mariusz Caliński, prezes Duonu.

Na rynku energii elektrycznej jednak takie wyrównanie cen byłoby niebezpieczne. Niemcy sprzedają prąd z wiatraków do sieci po blisko 200 euro za 1 MW, podczas gdy w Polsce 1 MW kosztuje 140 zł. Gdybyśmy podnieśli ceny, przemysł zacząłby uciekać z naszego kraju - podkreśla Janusz Piechociński.

W przypadku energii trudno mówić o pozytywnych efektach integracji systemów. Niemcy korzystają np. z sieci przesyłowych PSE, by transportować na południe swojego kraju via Polska i Czechy 5 TWh prądu wytworzonego w północnych landach. PSE dopłaca do tego co najmniej 40 mln euro rocznie. My i Czesi jesteśmy przeciwni przepływowi energii – dodaje wicepremier Piechociński.

Janusz Reiter, przewodniczący Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych i były ambasador Polski w Niemczech, wskazuje, że drogi energetyczne obu krajów mocno się rozeszły. Dziś Polska i Niemcy dokonują skrajnie różnych wyborów. Berlin postawił na Energiewende, czyli politykę odchodzenia od konwencjonalnych źródeł energii na rzecz energetyki odnawialnej, i nie potrafi zrozumieć, dlaczego Polska idzie w gaz łupkowy i atom – wyjaśnia.