Komisja Europejska wypowiada wojnę oszustom podatkowym. Bruksela zaproponowała zmiany w przepisach dotyczących automatycznej wymiany informacji bankowych między unijnymi krajami. Zgodnie z nowymi przepisami, pod lupą byłyby nie tylko oszczędności na kontach, ale także fundusze emerytalne czy dochody z papierów wartościowych. To kolejna broń w naszym arsenale, która pozwala na skuteczną walkę z oszustwami podatkowymi - skomentował komisarz odpowiedzialny za podatki Algirdas Szemeta. Szacuje się, że rocznie Unia Europejska traci około biliona euro przez nieuczciwych podatników.

Reklama

Nowe propozycje to konsekwencja niedawnego szczytu, na którym europejscy przywódcy zlecili Komisji przygotowanie zmian w przepisach. Bruksela ma nadzieję, że zaczną one obowiązywać od stycznia 2015 roku. Jednak by tak się stało, konieczna będzie jednomyślna zgoda wszystkich krajów, a na złagodzenie tajemnicy bankowej do tej pory nie zgadzały się Austria i Luksemburg.

Na majowym szczycie zadeklarowały, że są gotowe zaakceptować nowe pomysły, pod warunkiem, że te same zasady będą obowiązywać Szwajcarię, z którą konkurują na rynku usług bankowych.Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapowiedział niedawno rozpoczęcie rozmów o nowym porozumieniu w tej sprawie nie tylko ze Szwajcarią, ale też z innymi krajami - Andorą, San Marino i Liechtensteinem.