SKOK-om brakuje tchu. "DGP" dotarł do finansowych danych

| Aktualizacja:

Spółdzielcze kasy mają małe kapitały i dużo złych kredytów – wynika z danych, które zdobył "Dziennik Gazeta Prawna". 

wróć do artykułu
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2013-06-06 07:52)
    SKOK przenosi długi do Luksemburga
    Długi SKOK (do Luksemburga)
    SKOK zostaną objęte państwowym nadzorem, przed czym zaciekle się bronią. Z odsieczą ruszył im PiS, skarżąc ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Twierdzą, że nie ma „żadnych okoliczności” uzasadniających ograniczenie swobody SKOK. Otóż, okoliczności są poważne.

    Końcówka ubiegłego roku. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad rozporządzeniem, które ma „zapewnić stabilność” SKOK i „zagwarantować bezpieczeństwo” ulokowanym w nich oszczędnościom. W grudniu 2011 r. 2,5 mln członków Kas trzyma w nich 14 mld zł.

    Regulacja powstaje z inicjatywy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, który stwierdził, że Krajowa SKOK, nadzorująca wszystkie działające w Polsce Kasy, wyznacza poszczególnym z nich różne zasady tworzenia rezerw. I że uznaniowość decyzji Krajówki uniemożliwia ocenę ryzyka w działalności SKOK. Dwa lata wcześniej urzędy skarbowe, po przeprowadzeniu kontroli w co czwartej z 60 istniejących Kas, alarmowały, że wiele z nich zaniża rezerwy na „złe długi”. O wprowadzenie systemowych zabezpieczeń dla SKOK apelował Bank Światowy – wykazując, że z roku na rok rosną zaległości w spłatach udzielanych przez nie pożyczek. W 2010 r. Kasy miały problemy z odzyskaniem 2,15 mld zł z 9,8 mld zł pożyczonych klientom pieniędzy. Czyli 22 proc. portfela!

    W lutym br., kilka dni po wejściu w życie rozporządzenia ministra finansów, Kasy powołują spółkę ASK Invest s.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu i rozpoczynają operację przenoszenia do niej „złych długów”. Rzecznik Krajowej SKOK Andrzej Dunajski nie chce ujawnić, ile należności przerzucono do Luksemburga do tej pory. Wszystko wskazuje jednak na to, że to właśnie obawa Grzegorza Biereckiego i jego współpracowników, że po wejściu w życie nowej ustawy o SKOK Komisja Nadzoru Finansowego zakaże takich praktyk i zobowiąże Kasy do urealnienia rezerw, jest jednym z głównych motorów napędzających ich do walki o obalenie ustawy.

    Hmm...teraz to już wiem że Skoki to jedna wielka PRALNIA KASY!
    PIS ludzie ...i znowu przekrety !!!

    http://www.polityka.pl/rynek/1529761,1,skok-przenosi-dlugi-do-luksemburga.read#ixzz2VPd0h7f3
  • ~Jehuda
    (2013-06-06 12:53)
    Przez 20 lat nad SKOK-ami nadzór sprawowała Kasa Krajowa dowodzona przez Prezesa Biereckiego, dziś senatora i Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Przepisy regulujące całą działalność SKOK były tworzone przez Kasę Krajową, bez kontroli kogokolwiek. Celem tych przepisów nie było uczynienie SKOK-ów bezpiecznymi, tylko wyprowadzenie z nich maksymalnej kwoty pieniędzy. Z tych to pieniędzy powstało kilkanaście firm w Polsce (TUW SKOK, TUW SKOK Życie, Asekuracja, TFI SKOK, Towarzystwo Finansowe SKOK, Spółdzielczy Instytut Naukowy G.Bierecki Sp.J., Towarzystwo Krzewienia Edukacji Finansowej, Stefczyk Leasing, Ecco Holiday, Apella i inne). Za granicą też Kasa Krajowa "ulokowała" pieniądze SKOK np. Luksemburgu gdzie powstał Holding SKOK s.a.r.l.. Tak to zamiast tworzyć kapitały w samych SKOK, kapitały wyprowadzono "na zewnątrz" SKOK, pod zarządzanie wtedy prezesa dziś senatora Biereckiego.
    W październiku roku 2012 weszła w życie nowelizacja ustawy o SKOK przekazując nadzór nad SKOK KNF. Wprowadzono nowe zasady kształtowania wyniku finansowego, podobne do bankowych. Przepisy te dotyczą tworzenia rezerw na kredyty przeterminowane i są dużo bardziej rygorystyczne od tych które SKOK-i miały przez ostatnie 20 lat. Spowodowało to konieczność utworzenia zgodnie z nowymi zasadami dużo wyższych rezerw, które obciążyły wynik. Stąd kłopoty SKOK.
    Czy SKOK-i są winne swej sytuacji, wszak Kasa Krajowa jest ich własnością. Dziś jest, ale do zmiany ustawy 75% głosów na Walnym Kasy Krajowej miała Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych (dziś Spółdzielczy Instytut Naukowy G.Bierecki Sp.J.) kierowana prze Grzegorza Biereckiego.
    Było więc w SKOK-ach jak Bierecki chciał. Dziś jest On zamożnym człowiekiem, senatorem. Jest bezpieczny, popiera go Kaczyński, choćby dlatego że zatrudniał kiedyś zięcia swego brata, Prezydenta(pierwszego męża córki Lecha). To oczywiście zwykły przypadek.
    Dziś krzywo patrzy otoczenie na nie najlepsze wyniki SKOK, rozumiem. Czy kury ponoszą odpowiedzialność za działania lisa?
  • ~kibol
    (2013-06-06 10:28)
    SKOKi grzech wasz wielki - nie należycie do czerwonawej sitwy biznesowo-salonowej. Musicie zginąć.
  • ~jedrek
    (2013-06-06 10:40)
    Finansowanie PiSu, zatrudnianie pisowskich pociotkow i katastrofa gotowa.
    Amber Gold to nic przy kaczej mafii. Tak czy owak bedzie winna platforma.
  • ~jedrek
    (2013-06-06 10:42)
    Re: tw
    Nie transferuja za granice tylko bezposrednio do PiSu
  • ~bertsi
    (2013-06-06 10:53)
    Lemingi rechoczą, że SKOK-i mają za małe zyski, czy za mało łupią swoich klientów.
  • ~patriota
    (2013-06-06 10:57)
    Lapy precz od SKOKów - tam jest wyłącznie polski kapitał a zyski zostają w polsce , w przeciwieństwie do innych banków . A kto myśli inaczej to niech się w łeb walnie. Pozdrawiam polaków.
  • ~hoop
    (2013-06-06 11:08)
    Skoki są złe, bo polskie, stocznie są za to dobre, bo już ich nie ma.
  • ~bartek
    (2013-06-06 11:15)
    Tak jak pis. Ładna obudowa a w środku ******
  • ~MMMMMMMMMMMM
    (2013-06-06 12:07)
    Nagonka na skok-i ciąg dalszy... O ile się nie mylę, to SKOK-i funkcjonują już ponad 20 lat na rynku i zawsze było dobrze. Super wyniki, mnóstwo klientów, ciekawa, nawet najlepsza oferta depozytowa, pożyczkowa itd... A tu proszę, nasi "Władcy" niweczą wszystko to, na co pracowały te firmy. Za niedługi czas będziemy oglądać program PAŃSTWO W PAŃSTWIE z udziałem pokrzywdzonych SKOK-ów.
    Banki padają na twarz, więc trzeba dobrać się do Kasy w skok'ach ...
  • ~Artur
    (2013-06-06 13:00)
    SKOK-i finansują i finansują i utrzymują pis i jego gazety i rydzyka
    ciekawe na kogo pisuary będą składać jak to upadnie
    rozumien teraz dlaczego bierecki i pis tak bardzo nie chcieli aby kasy były kontrolowane. Żeby można było wałki kręcić
  • ~wnuczek Bąka
    (2013-06-06 10:24)
    Haa haha to wychodzi szydło z wora . po co wlazł KNF do SKOKÓW .. żeby tata mógł wsadzić tam swoich ziomali i synalka Bąka
  • ~real
    (2013-06-06 13:01)
    A pisowcy nachalnie wspierają skoki - wiadomo kruk krukowi ... ;-)

    Czyżby Amber Gold reaktywacja ??
  • ~gosc
    (2013-06-06 13:53)
    O SKOKI sie nie martwcie ,to uczciwy BANK,a POmatoly szperaja wszedzie tam ,gdzie ludzie ich nie popieraja i nie dmuchaja w POwska trabe.
    Wezcie sie za AMBER GOld ,"Baka" i za tych co ciagneli ten samolot,to bedzie uczciwiej.
  • ~SKOK na tak
    (2013-06-06 21:40)
    faktem jest to, że SKOKi są na rynku od 20 lat i dają radę, inne instytucje w Polsce powstawały i upadały, to może warto pomóc i wspierać a nie dobijać tylko za to że są i że część ludzi utożsamia je z PiS? Ja mam tam i konto i pożyczkę, dobrze mi i nie chcę tego zmieniać.
  • ~Kamil
    (2013-06-06 22:41)
    To chyba jakaś nagonka od dłuższego czasu oszczędzam na lokatach w skoku Chmielewskiego i nie mam żadnych nieprzyjemności. To że nie mają olbrzymich zysków jak banki to raczej zaleta.
  • ~Marios
    (2013-06-06 23:04)
    Ktoś wydaje sporo kasy, żeby z niczego robić sensacje, na każdym portalu DGP publikuje swój artykuł o niczym, napisany na domysłach. Skokom brakuje tchu ... moim zdaniem jedynie ze względu na ilość ataków rządu któremu nie podoba się, że poradziły sobie same w momencie jak banki potrzebowały wsparcia finansowego. Widzieliście film - "Układ Zamknięty" ... podobna historia. Jak to możliwe, że Polacy odnoszą sukcesy za granicą? ... bo tam docenia się przedsiębiorczych ludzi, a w obecnej sprzedanej Polsce każdy rodzimy biznes to konkurencja dla zagranicznych korporacji które kupiły sobie kukiełki w rządzie.
  • ~Wincenty Ferra
    (2013-06-07 08:41)
    Nagonka na SKOK-i wersja n-ta... To, że SKOK wypracował ćwierć miliarda złotych zysku to jest właśnie dowód, że działa uczciwie i mądrze. Banki mają zysk rzędu kilku mld na rok- czyli łupią klientów (czyli nas) bezlitośnie. Dlatego SKOK-i są tak atakowane przez obcy lobbing bankowy. Ja tam trzymam większość kasy w Kasie Stefczyka i jestem bardzo zadowolony! I wszystkim polecam.
  • ~znający temat
    (2013-06-07 12:17)
    no i bedzie jak z Amber Gold. Wydmuszka i nie ma kasy. Uciekac trzeba jak najszybciej
  • ~PIS JAK NAJSZYBCIEJ DO WLADZY POLSKO RATUJ S ...
    (2013-06-07 16:29)
    TO SPRAWA POLITYCZNA ,KTOS ZA KASE OPLUWA SKOKI ,KTORE WIADOMO POMOGLY NAKRECIC I DOKONCZYC 'UKLAD ZAMKNIETY. TO ZEMSTA ZA POPIERANIE PISu. wszystko co polskie trzeba zniszczyc przejac i POdporzadkowac miedzynarodowej finansjerze. Polacy swiadomi tego ci z po i pslu uczestnicza od dawna' W TYM NIECNYM PROCEDERZE . TA TROSKA TO PO dstep i obluda.

Może zainteresować Cię też: