CEBR (Centre for Economics and Business Research) przewiduje, że pozycja trzech największych gospodarek w najbliższych dziesięciu latach nie zmieni się. Nadal będą to Stany Zjednoczone, Chiny i Japonia. Chiny szybko nadrabiają dystans dzielący je od USA. Obecnie pod względem PKB gospodarka Chin stanowi 53 proc. amerykańskiej, ale w 2022 roku będzie to już 83 proc. Do 2017 roku największą gospodarką Wspólnoty Narodów (Commonwealth) staną się Indie. W pierwszej dziesiątce największych gospodarek w 2022 roku zabraknie Włoch, które spadną z miejsca ósmego zajmowanego obecnie na trzynaste, sytuując się za Turcją i Meksykiem.
Inne zmiany przewidywane na najbliższe 10 lat to spadek Niemiec na miejsce szóste z czwartego, awans Indii na czwarte z dziesiątego, wejście Indonezji do pierwszej dziesiątki największych gospodarek świata, osłabienie pozycji Francji i Wielkiej Brytanii wobec prężnych gospodarek wschodzących. W 2012 roku Wielka Brytania przesunęła się na szóste miejsce przed Brazylię, a zanosi się na to, że w 2013 lub 2014 roku wyprzedzi Francję, przejściowo odzyskując piątą lokatę. CEBR sądzi, że gospodarkę francuską ciągną w dół trudności strefy euro i polityka podatkowa prezydenta Francois Hollande'a.
Nie wyklucza się jednak, że Brazylia, która spadła na siódme miejsce z powodu słabości swej waluty, ponownie wyprzedzi Wielką Brytanię w 2014 roku. W 2012 roku pierwsza dziesiątka największych gospodarek świata wygląda następująco: USA, Chiny, Japonia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Brazylia, Włochy, Rosja, Indie.