Lasy Państwowe rozważają zakup Polskich Kolei Linowych. Jesteśmy zainteresowani kupnem PKL, ale musimy to przeanalizować. Czekamy na memorandum, które mamy dostać od PKP - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka tej organizacji Anna Malinowska. "Naszym głównym celem jest ochrona przyrody, jednak zajmujemy się też turystyką. Dlatego uważamy, że moglibyśmy w odpowiedni sposób zadbać o zrównoważony rozwój PKL z korzyścią dla przyrody, jak i dla narciarzy" - powiedziała rzeczniczka Lasów Państwowych.

Reklama

Memorandum informacyjne dla potencjalnych inwestorów ma być dostępne w najbliższych dniach. Inwestorzy mogą zgłaszać zainteresowanie kupnem akcji PKL do 24 stycznia 2013 r. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, działająca na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Organizacja opiera się na zasadzie samofinansowania. Leśne jednostki działają na szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. Pracuje w nich łącznie blisko 25 tys. osób.

Tydzień temu PKP S.A. zaprosiły potencjalnych inwestorów do złożenia oferty na nabycie akcji Polskich Kolei Linowych. 402 tys. 224 akcje, stanowiące 100 proc. udziałów, mają wartość nominalną po 100 zł każda, czyli łączna ich wartość nominalna wynosi 40 mln 222 tys. 400 zł. PKP rozważa możliwość pozostawienia sobie mniejszościowego pakietu akcji.

Ofertę kupna PKL zamierzają też złożyć Polskie Koleje Górskie, należące do czterech gmin z Podhala, w tym Zakopanego, oraz słowacka spółka Tatry Mountain Resorts poprzez konsorcjum, które spółka stworzyła z czterema polskimi gminami: Krynicą-Zdrojem, Szczawnicą, Zawoją i Czernichowem. PKP planuje sfinalizowanie sprzedaży spółki PKL w pierwszej połowie przyszłego roku. Przedmiotem negocjacji sprzedaży akcji, oprócz ceny, mają być też zobowiązania inwestycyjne potencjalnych nabywców.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą tego rodzaju w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.

Prywatyzacja PKL budzi wiele kontrowersji. Badaniem zgodności z prawem prywatyzacji PKL zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ponadto prokuratura prowadzi postępowanie wyjaśniające, czy przy działaniach związanych z prywatyzacją Polskich Kolei Linowych mogło dojść do przestępstwa.

Negatywne stanowisko w sprawie prywatyzacji PKL zajęła m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Tatrzański Park Narodowy. Sprzedaży kolejek linowych na Kasprowy Wierch prywatnemu inwestorowi sprzeciwiło się też Ministerstwo Środowiska. Zdaniem resortu może to spowodować negatywne skutki dla tamtejszej przyrody.