Jednym z chętnych do pozbycia się koncesji jest amerykański Exxon Mobile. Koncern dysponuje w sumie sześcioma koncesjami, jednak trzech z nich chce się pozbyć. Chodzi o basen podlaski (Legionowo i Mińsk mazowiecki) oraz o basen lubelski, gdzie działać miał z partnerem Total E&P Poland. Co z trzema pozostałymi koncesjami? Jest zbyt wcześnie, by o tym mówić - stwierdza w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Adam Kopyść, doradca ds. relacji zewnętrznych Exxon Mobile Exploration and Production Poland.
Jeszcze przed końcem roku mogą zapaść decyzje w sprawie koncesji należących do innego potentata, kanadyjskiego Talisman Energy. Firma nie wyklucza, że w ogóle opuści Polskę.
Kto mógłby przejąć porzucone koncesje? Wedle dziennika, negocjacje prowadzi PKN Orlen. Byłoby to zgodne z zapowiedziami przedstawicieli spółki, którzy deklarowali, że Orlen będzie posiadał największą ilość koncesji łupkowych w Polsce.
Pisząc o powodach odsprzedawania koncesji na wydobycie gazu z łupków "Rzeczpospolita" zwraca uwagę na możliwe obciążenia podatkowe, a także sprawę działalności Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych, spółki w 100 procentach należącej do Skarbu Państwa, z prawem obejmowania udziałów w części koncesji.
Komentarze (21)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeNOWY PODATEK - ZAGRANICZNE KONCERNY REZYGNUJĄ.
ZA TO BUDŻET BĘDZIE MOCNY, KUPA ZBĘDNEJ POLAKOM FORSY
NA POMOC UNIJNĄ DLA GRECJI, HISZPANII I IN.
BO COŚ ZA DOBRZE TA POLSKA STOI, A PRZECIEZ NIE PO TO
FACETA PRZYSŁALI.
gas lupkowy - FRACKING is BAD for Your Nature is bad for POLAND !!
intelligent polish people DO NOT support gas lupkowy - FRACKING !!!
ROCZNIE na poszukiwania łupków będzie potrzeba tyle wody ile Warszawa zużywa przez 2 DOBY!
Więcej informacji:
Obecnie w kraju wykorzystuje się niespełna 12% zasobów wody. Do szczelinowania zużywa się jej średnio 20 000 m3, podczas gdy sama Warszawa potrzebuje ok. 410 000 m3 na dobę. W dodatku po zabiegu część płynu wraca w sposób kontrolowany na powierzchnię (średnio 20–60%) i może być wykorzystywana w kolejnym szczelinowaniu. Nie jest też prawdą, że poszukiwania i eksploatacja gazu z łupków generują wyjątkowo duże zużycie wody. Jak wyliczyli naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego, jeśli w ciągu 3–5 lat wykona się w Polsce 200 wierceń ze szczelinowaniem (co wynika z liczby koncesji), rocznie pochłonie to około 1 000 000 m3 wody. Stanowi to zaledwie ok. 0,06% łącznego wykorzystania wód podziemnych.
Zapomnijcie o szerokim wydobyciu...