Jednym z chętnych do pozbycia się koncesji jest amerykański Exxon Mobile. Koncern dysponuje w sumie sześcioma koncesjami, jednak trzech z nich chce się pozbyć. Chodzi o basen podlaski (Legionowo i Mińsk mazowiecki) oraz o basen lubelski, gdzie działać miał z partnerem Total E&P Poland. Co z trzema pozostałymi koncesjami? Jest zbyt wcześnie, by o tym mówić - stwierdza w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Adam Kopyść, doradca ds. relacji zewnętrznych Exxon Mobile Exploration and Production Poland.

Reklama

Jeszcze przed końcem roku mogą zapaść decyzje w sprawie koncesji należących do innego potentata, kanadyjskiego Talisman Energy. Firma nie wyklucza, że w ogóle opuści Polskę.

Kto mógłby przejąć porzucone koncesje? Wedle dziennika, negocjacje prowadzi PKN Orlen. Byłoby to zgodne z zapowiedziami przedstawicieli spółki, którzy deklarowali, że Orlen będzie posiadał największą ilość koncesji łupkowych w Polsce.

Pisząc o powodach odsprzedawania koncesji na wydobycie gazu z łupków "Rzeczpospolita" zwraca uwagę na możliwe obciążenia podatkowe, a także sprawę działalności Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych, spółki w 100 procentach należącej do Skarbu Państwa, z prawem obejmowania udziałów w części koncesji.