Pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto dodał, że maszyna pozwoli wykonywać detale wielkogabarytowe. Będzie wykorzystywana do obróbki podwozi i korpusów wież, m.in. samobieżnej haubicy KRAB, moździerza RAK oraz gąsienicowych pływających transporterów opancerzonych - zaznaczył Kopyto.

Reklama

Maszyna została wyprodukowana w Niemczech przez firmę UNION Werkzeugmaschinen, która jest wiodącym producentem sprzętu tego typu.

Zdaniem pełnomocnika, zakup frezarki pozwoli na znaczne obniżenie kosztów produkcji poprzez m.in. rezygnację z usług zewnętrznych. Inwestycja - podkreślił Kopyto - wpłynie również na poprawę jakości wykonywanego przez HSW sprzętu wojskowego.

Zakup frezarki jest kolejnym elementem planu inwestycyjnego, jaki opracowany został przez zarząd HSW po sprzedaży części firmy produkującej maszyny budowlane. W ramach tego planu w kwietniu HSW kupiła fabrykę ciężarówek wojskowych Jelcz-Komponenty. Niedawno firma podpisała także porozumienie o współpracy z Akademią Marynarki Wojennej. Podjęta została też decyzja o wejściu na rynek uzbrojenia dla marynarki wojennej.

Kopyto powiedział PAP, że w ramach planu na inwestycje przeznaczone zostaną dziesiątki milionów złotych. Pieniądze te zostaną wydane na m.in. nowe technologie i rozwój nowoczesnego zaplecza produkcyjnego - dodał.

Huta Stalowa Wola to producent systemów uzbrojenia m.in. na podwoziach samochodowych. Główni akcjonariusze spółki to: Agencja Rozwoju Przemysłu i Ministerstwo Skarbu Państwa. W styczniu 2012 r. sprzedana została część HSW, która zajmuje się produkcją cywilną, czyli wytwarzaniem maszyn budowlanych. Nabywcą była polska spółka chińskiej firmy - Liugong Machinery Poland.