Związkowcy z Huty Stalowa Wola podpiszą 7 grudnia z przedstawicielami chińskiej firmy Guangxi LiuGong Machinery, która chce kupić cywilną część huty, umowę dotyczącą pakietu socjalnego. Jak poinformował PAP w piątek przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników HSW Mariusz Kunysz, uroczystość odbędzie się w Stalowej Woli. "Zaprosiliśmy na nią ministra skarbu państwa oraz przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu, ale jeszcze nie otrzymaliśmy od nich odpowiedzi" - dodał.
Pakiet socjalny został uzgodniony między związkowcami a stroną chińską pod koniec października. Zawiera on m.in. gwarancję zatrudnienia na 4,5 roku i 3-procentową podwyżkę pensji dla pracowników I Oddziału HSW (część firmy, która będzie sprywatyzowana).
Natomiast pakiet socjalny spółki Dresty, która także będzie sprzedana, zawiera m.in. gwarancję zatrudnienia dla 140-osobowej załogi na 21 miesięcy. Dresty to spółka zależna od HSW, zajmuje się sprzedażą wyrobów ze Stalowej Woli.
Jeśli jednak pracodawca zwolni pracownika między 12. a 21. miesiącem, wówczas otrzyma on 6-miesięczną pensję. Pracownicy Dresty także otrzymają bonus prywatyzacyjny, w takiej samej wysokości jak załoga I Oddziału HSW - 1,5 tys. zł.
Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia tego roku w Chinach. Prywatyzacja I Oddziału HSW rozpoczęła się w styczniu 2010 r., firmę LiuGong wybrano na inwestora w trybie publicznego zaproszenia do rokowań.
HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach. Podpisanie ostatecznej umowy finalizującej sprzedaż HSW Chińczykom planowane jest na początek przyszłego roku.