Komisja Europejska uważa, że powinno być "więcej jasności" co do sytuacji politycznej i gospodarczej w Grecji zanim euroland i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przeleją jej kolejną transzę 8 mld euro jeszcze z pierwszego planu ratunkowego.

Reklama

"Przede wszystkim potrzebujemy więcej jasności co do rozwoju politycznego i gospodarczego w Atenach i potem będziemy rozmawiać" - powiedział rzecznik KE ds. walutowych Amadeu Altafaj Tardio w poniedziałek na codziennej konferencji prasowej w Brukseli. Dodał, że temat wypłaty szóstej transzy pomocy Grecji z pierwszego pakietu ponad 100 mld euro pomocy będzie poruszony na poniedziałkowym spotkaniu ministrów finansów strefy euro.

"Oczekujemy wyjaśnień zarówno politycznych, jak i co do wdrożenia uzgodnień z szczytu eurolandu 26-27 października. Oczekujemy zwłaszcza dziś wieczorem (podczas posiedzenia eurogrupy w Brukseli - PAP), że grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos złoży raport eurogrupie w tej sprawie" - zaznaczył rzecznik. Podkreślił, że decyzja w sprawie wypłaty będzie podjęta nie tylko przez eurogrupę, ale także przez MFW.

Ministrowie finansów państw UE dali wstępnie zielone światło w sprawie przelewu szóstej transzy już 21 października. Decyzja ministrów UE dotyczyła jednak tylko unijnej części pomocy, czyli ok. 5,8 mld euro; na wypłatę reszty, czyli ok. 2,2 mld euro, zgodę musi jeszcze wyrazić MFW.

Jednym z warunków przelania transzy 8 mld euro jest wdrażanie przez Grecję reform, a także uznanie, że dług grecki jest spłacalny. Taki nie będzie, jeśli nie zostanie wdrożone porozumienie o drugim programie ratunkowym, co premier Grecji Jeorjos Papandreu planował uzyskać poprzez referendum.

Zapowiedź zorganizowania referendum kompletnie zaskoczyła polityków w UE. Przywódcy Francji i Niemiec zagrozili w środę, że Grecja nie otrzyma żadnej kolejnej pomocy do czasu rozstrzygnięcia kwestii referendum, które ich zdaniem sprowadzałoby się do odpowiedzi na pytanie, czy Grecja pozostanie w euro. W konsekwencji grecki rząd wycofał się z zamiaru referendum, a w Atenach trwają rozmowy rządzącej koalicji z opozycją w sprawie składu rządu tymczasowego i następcy Papandreu.

Reklama

W poniedziałek Wenizelos spotkał się w Brukseli z komisarzem ds. gospodarczych i walutowych Ollim Rehnem. "Minister przeprowadził pozytywne i produktywne dyskusje z Rehnem w świetle najnowszych wydarzeń politycznych" - podało biuro Wenizelosa.

"Tematem rozmów były procedury dotyczące wypłaty w porę szóstej transzy pomocy i początek negocjacji na temat nowego programu pomocy, a także przygotowania nowego programu ws. zaangażowania sektora prywatnego" - napisano w oświadczeniu.

Z kolei Papandreu rozmawiał telefonicznie z szefem eurogrupy Jean-Claude'em Junckerem, przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Poruszano kwestie dotyczące tworzenia nowego rządu, którego głównym celem będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji. Papandreu zapewnił przywódców UE, że nowy rząd będzie przestrzegał zobowiązań kraju w sprawie drugiego pakietu pomocy - poinformowało biuro greckiego premiera.

Wcześniej szef greckiego rządu rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wyraziła ona zrozumienie dla dymisji Papandreu, aby "ułatwić wyjście kraju z kryzysu".(