W godzinach popołudniowych NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote - poinformował Narodowy Bank Polski w poniedziałek w komunikacie. Bank nie podał, jaką kwotę wymienił na rynku. Ok. 18.00 za euro trzeba było zapłacić 4,38 zł, za dolara 3,30 zł, a za szwajcarskiego franka 3,61 zł.

Reklama

Relatywnie mocny złoty, to efekt interwencji NBP na rynku, która nastąpiła ok. 14.00. W komunikacie NBP napisano, że "w godzinach popołudniowych NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote." Przed interwencją euro kosztowało 4,42 zł, za dolara płacono 3,31 zł, a za franka 3,64 zł

Analityk walutowy BGŻ Piotr Popławski powiedział PAP, że kolejna interwencja NBP (poprzednia nastąpiła w miniony piątek, a jeszcze jedną bank przeprowadził tydzień wcześniej, też w piątek) to próba odstraszenia spekulantów. "To próba odstraszania spekulantów. (...) skala ruchu jest nieduża. To ma przypominać inwestorom, że NBP czuwa" - ocenił Popławski.

Podobnego zdania jest analityk DM BOŚ Marek Rogalski. "Wydaje się, że celem tych działań nie jest znaczące zbicie kursu euro/złoty, bo angażowane teraz środki są najpewniej znacznie mniejsze, a jest to raczej czysta psychologia. Bank centralny cały czas daje do zrozumienia, że uważnie monitoruje sytuację na rynku walut. To dobre posunięcie zwłaszcza w okresie, kiedy już za kilka dni mamy wybory parlamentarne" - stwierdził Rogalski.

Zgodnie z danymi NBP o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych na koniec sierpnia 2011 r. aktywa te były wyceniane na prawie 107 mld dolarów. Euro wymienia na rynku także Ministerstwo Finansów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Podobnie jak NBP, resort finansów nie informuje o skali wymiany. W kwietniu MF podało, że w porozumieniu z bankiem centralnym zdecydowało o regularnej sprzedaży części środków walutowych z funduszy unijnych bezpośrednio na rynku walutowym.

Reklama

"W 2011 r. wartość środków unijnych, które mogą zostać wymienione na złote, wynosi ok. 16-17 mld euro, z czego w I kw. wymieniono w NBP 2,7 mld euro" - napisano w komunikacie. W kwietniu br. do wymiany pozostało ok. 13-14 mld euro, a w roku przyszłym ok. 17-18 mld euro.