Za programem tym głosowało 165 senatorów, a przeciwko było 141 parlamentarzystów opozycji. Zgodnie z zamierzeniami centroprawicowego rządu oszczędności doprowadzą do zrównoważenia finansów publicznych w 2013 roku. Obecnie borykają się one z zadłużeniem w wysokości 120 procent PKB.

Reklama

Suma oszczędności została podniesiona z wcześniej zakładanej - 45,5 miliarda euro - dzięki dodanej w przeddzień głosowania mega-poprawce, jak określają ją włoskie media. Wprowadza ona dodatkowy 3-procentowy podatek dla osób zarabiających ponad 300 tysięcy euro rocznie. Dotyczy to 34 tysięcy ludzi. Ponadto zapowiedziano podniesienie podatku VAT z 20 do 21 procent. Podatkiem tym objęte są między innymi samochody, ubrania i obuwie oraz usługi.

Kolejny zapis zakłada wprowadzenie od 2014 roku zmian w systemie emerytalnym wobec osób zatrudnionych w sektorze prywatnym. Rząd Berlusconiego zapowiedział też zdecydowaną walkę z oszustwami podatkowymi. Jednym z narzędzi mają być skrupulatne kontrole majątku firm, ich właścicieli oraz rodzin, a dotyczyć będą one między innymi posiadanych przez nich jachtów. Dalsze postanowienia to reorganizacja sądów i władz małych gmin.

Pakiet oszczędnościowy trafi jeszcze w tym tygodniu pod obrady Izby Deputowanych, gdzie również, jak wynika z parlamentarnej arytmetyki, powinien zostać bez trudności uchwalony. Program oszczędności w pierwszej wersji został uchwalony w połowie lipca, a następnie był kilkakrotnie zmieniany, gdy okazało się, że potrzeba więcej środków na uzdrowienie finansów państwa, a niektóre przyjęte rozporządzenia wywołały masowe protesty.