Były członek Rady Polityki Pieniężnej i kandydat do Sejmu z listy Platformy Obywatelskie, Dariusz Rosati powiedział "Rzeczpospolitej", że "przed wyborami politycy nie chcą otwierać dyskusji na temat pogarszania się sytuacji w gospodarce, bo to mogłoby ich narazić na krytykę".
Żeby dotrzymać obietnicy złożonej Brukseli odnośnie obniżenia deficytu finansów publicznych w przyszłym roku poniżej 3 proc. PKB, potrzebne będą nowe oszczędności lub większe dochody.
Ekonomiści cytowani przez "Rzeczpospolitą" sugerują, że mimo toczącej się kampanii wyborczej powinno się debatować nad przyszłoroczną kondycją kasy państwa bowiem przyjęte w maju przez rząd założenia budżetowe – z uwagi na oczekiwane spowolnienie gospodarki – są już zbyt optymistyczne.
Analitycy stawiają raczej na 3-proc., a nie 4-proc., wzrost PKB (tyle założył rząd) oraz niższe niż przyjęte 9-proc. tempo wzrostu dochodów z podatków. Ostatnie tygodnie pokazały, że obecnie trudno się spodziewać takich wyników, gdy Europie Zachodniej grozi recesja.
4 procent - w takim tempie w ocenie rządu będzie się w 2012 roku rozwijała polska gospodarka. Mirosław Gronicki, były minister finansów, cytowany przez "Rzeczpospolitą" uważa nawet, że "rząd ma bardzo optymistyczne, żeby nie powiedzieć: nierealistyczne, założenia na 2012 r." Przedstawiciele Ministerstwa Finansów przyznali w "Rzeczpospolitej", że w tej chwili nie są prowadzone żadne prace nad budżetem.
– Nie przewidujemy żadnych zmian w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok – mówi tymczasem „Rz" Małgorzata Brzoza, rzecznik Ministerstwa Finansów. – Nie prowadzimy w tej chwili nad nim żadnych prac.
Projekt był już wstępnie zaakceptowany przez rząd 5 maja i skierowany do konsultacji w Komisji Trójstronnej. Premier chciał uchwalenia budżetu przed wakacjami, ale OPZZ zablokowało prace. Będą one kontynuowane we wrześniu – w drugiej połowie miesiąca projekt ma zostać przyjęty przez rząd i wtedy trafi pod obrady parlamentu.
– Gdyby miały zostać wprowadzone zmiany w podatkach, dyskusja o tym musiałaby się rozpocząć już dziś – mówi "Rzeczpospolitej" prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC. – W listopadzie będzie za późno na podwyżki podatków dochodowych, chyba że rząd zdecyduje się podnieść VAT i akcyzę Zdaniem Orłowskiego, pierwszym krokiem powinna być likwidacja ulg, zwłaszcza prorodzinnej i internetowej. Mirosław Gronicki dodał "Rzeczpospolitej", że tuż po wyborach politycy raczej nie zdecydują się na taki krok. – Skoro wskutek niższego wzrostu gospodarczego dochody podatkowe będą niższe, to najprawdopodobniej o tyle zmniejszą się wydatki na inwestycje – uważa ekonomista.