W wyniku upublicznienia do załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) może trafić nawet 17-19 proc. akcji firmy; wartość udziału pracowników w spółce może przekroczyć miliard zł - ocenił w czwartek w Katowicach wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak.

Reklama

W rozmowie z dziennikarzami wiceminister zapewnił, że przygotowania do debiutu giełdowego JSW wciąż są prowadzone z założeniem, że spółka zadebiutuje na giełdzie 30 czerwca. Harmonogram zakłada, że prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego ma być złożony 4 maja. Walenczak jest optymistą, co do możliwości porozumienia ze stroną społeczną przed tym terminem.

Podczas trwających w czwartek w Katowicach obrad Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, poświęconych rozwiązaniu konfliktu w JSW, wiceminister przedstawił szczegóły i harmonogram planowanego wprowadzenia spółki na giełdę. Walenczak zapewnił, że dla załogi firmy przygotowano ofertę bez precedensu w historii polskiej prywatyzacji.

Wiceminister powtórzył, że darmowe akcje spółki otrzymają wszyscy jej pracownicy, zarówno uprawnieni do tego ustawowo (przypada na nich średnio 31,7 sztuk akcji), jak i nieuprawnieni (średnio 19 sztuk akcji). Prasa spekulowała wcześniej, że wartość jednej akcji będzie przekraczać 1 tys. zł. Walenczak nie odnosił się w czwartek do możliwej wartości akcji, tłumacząc, że zabraniają mu tego przepisy; odsyłał jednak związkowców do wycen prasowych.

"Nigdy w historii polskiej prywatyzacji, państwo polskie nie wykonało takiego gestu (przyznając akcje osobom nieuprawnionym - PAP). Robimy to, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z roli, jaką pełni JSW i w polskiej gospodarce, i w przyszłości na rynku kapitałowym. Wierzymy, że spółka będzie lokomotywą warszawskiej giełdy" - mówił wiceminister.

Oprócz darmowych akcji, dla pracowników JSW przygotowano ofertę zakupu dodatkowych akcji. Będą mogli kupić dwa razy więcej papierów niż zwykli inwestorzy indywidualni, którzy - jak mówił Walenczak - kupią akcje za ok. 10 tys. zł. Dla pracowników JSW przygotowany będzie program pożyczek, dzięki któremu będą mogli kupić dodatkowe akcje. Jeżeli faktycznie kupi je cała załoga, wówczas jej udział w akcjonariacie wyniesie - według szacunków - ok. 17-19 proc. "To również rzecz bez precedensu" - podkreślił.

"Wasz współudział w JSW oscyluje wokół setek milionów złotych, a nawet powyżej miliarda, w zależności od wyceny" - powiedział Walenczak. Dodał, że choć przepisy przewidują blokadę sprzedaży akcji pracowniczych przez dwa lata, załoga JSW będzie mogła je realnie spieniężyć wcześniej - pracownik dostanie pieniądze z pożyczki pod zastaw akcji, które przez dwa lata będą zablokowane; jednocześnie otrzyma dywidendę za ten okres; pożyczkę spłaci później akcjami. Według Walenczaka można oczekiwać, że po debiucie wartość akcji JSW będzie rosła.

Wiceminister podkreślał, że proponowane załodze JSW (a także wchodzącej w skład jej grupy Koksowni Przyjaźń i Kombinatu Koksochemicznego Zabrze, który trafi tam wkrótce) regulacje są bezprecedensowe. Powtórzył wcześniejsze zapewnienia, że Skarb Państwa zachowa powyżej 50 proc. akcji JSW. Przewidywana wielkość wolnego obrotu to 36,29 proc. akcji.

Reklama