Ministrowie rolnictwa 52 krajów, którzy spotkali się w sobotę w Berlinie, wyrazili zaniepokojenie spekulacjami w międzynarodowym handlu żywnością i produktami rolnymi oraz zaapelowali o ukrócenie manipulacji cenami. "Rynki żywności nie mogą być obiektem hazardu. Tu chodzi o podstawę egzystencji milionów ludzi" - powiedziała na konferencji prasowej niemiecka minister rolnictwa Ilse Aigner. Jak zauważyła, spekulacje na międzynarodowych rynkach rolnych, prowadzące do wzrostu cen, dodatkowo zaostrzają problem braku żywności i mogą prowadzić do napięć społecznych, jak obecnie w Tunezji.

Reklama

"Świat zużywa obecnie więcej pszenicy i kukurydzy niż jej produkuje. Ceny zbóż, olejów roślinnych, cukru i mięsa idą w górę (...) Według oficjalnych szacunków liczba ludności planety wzrośnie z obecnych 6,9 mld ludzi do 9,1 mld w 2050 roku. Światowa produkcja (żywności) musi wzrosnąć o 70 procent, aby zapewnić wyżywienie światu" - powiedziała Aigner. Według szefa Światowej Organizacji Handlu (WTO) Pascala Lamy'ego, wzrost cen żywności jest obecnie wyższy niż w 2008 roku; w ciągu kilku miesięcy pszenica podrożała na giełdach towarowych o 50 proc. z powodu ubiegłorocznej suszy w Rosji i regionie Morza Czarnego.

To wszystko skutkuje inflacją i może doprowadzić do niepokojów społecznych - ostrzegł Lamy. Ocenił też, że powodem wzrostu zapotrzebowania na żywność jest - oprócz coraz większej liczby ludności - także wzrost dochodów i zmiana modelu konsumpcji. Komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos zapowiedział podjęcie działań na rzecz ograniczenia spekulacji surowcami rolniczymi. Jego zdaniem należy podjąć podobne kroki, jak zaproponowano w przypadku spekulacji na rynkach finansowych, czyli surowe kary oraz nowe podatki. "Należy wykluczyć inwestorów, których interesuje jedynie zysk" - dodał Ciolos.

Uczestnicy III Międzynarodowego Szczytu Ministrów Rolnictwa, który odbył się w Berlinie przy okazji targów rolno-spożywczych "Zielony Tydzień", zaapelowali w komunikacie końcowym do przywódców państw G20, "by dołożyli oni wszelkich starań w celu wzmocnienia zdolności rynków rolnych do właściwego funkcjonowania, poprawy przejrzystości i zwalczania nadużyć oraz manipulacji cenami".

Opowiedzieli się też m.in. za stworzeniem uczciwych zasad dla sektora rolnictwa w ramach negocjacji w WTO. "Rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich odgrywa kluczową rolę w zaspokajaniu potrzeb żywnościowych rosnącej liczby ludności i jest nierozerwalnie związany z walką z ubóstwem" - uznali ministrowie.