>>>Sam rozlicz PIT. Ten program ci pomoże

http://gospodarka.dziennik.pl/pity-2010/program

Rząd kończy prace nad projektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. Projekt zakłada stopniową liberalizację limitów inwestycyjnych na rynku kapitałowym dla OFE - poinformował PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki."Rząd finalizuje prace nad projektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym i wprowadzeniu preferencyjnie opodatkowanego dobrowolnego systemu" - powiedział PAP Kotecki.

"Zmiany dotyczące limitów inwestycyjnych OFE w giełdę będą zmienione i zliberalizowane. Większe limity inwestycji w giełdę zwiększą konkurencję i poprawią efektywność zarządzania środkami emerytów przez towarzystwa emerytalne. Efekt tych zmian będzie korzystny dla rynku kapitałowego i przyszłych emerytów" - dodał.

Reklama

Kotecki tłumaczy także, że stopniowa liberalizacja limitów spowodowana jest tym, że środki transferowane do OFE po obniżeniu składki do 2,3 proc. będą nadal zapisywane na istniejących już kontach przyszłych emerytów i powiększą ogół aktywów funduszy emerytalnych.

"W innym przypadku należałoby tworzyć subfundusze w OFE, na które trafiałaby obniżona do 2,3 proc. składka" - poinformował wiceminister finansów.Rząd, w celu ograniczenia przyrostu długu publicznego i deficytu, zamierza zmienić system emerytalny. Zamiast 7,3 proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach osobistych w ZUS. Docelowo w roku 2017 r. OFE mają dostawać 3,5 proc. składki.

Zgodnie z rozporządzaniem rządu z lutego 2004 roku, inwestycje OFE w akcje, prawa do akcji, obligacje zamienne na akcje i prawa poboru spółek notowanych na regulowanym rynku giełdowym nie mogą przekroczyć 40 proc. Taki sam limit dotyczy akcji narodowych funduszy inwestycyjnych.