Szwajcarski ośrodek badawczy Roadtodata zbadał ceny nowych aut w 19 państwach Europy. I okazało się, że najtaniej samochód można kupić w Szwajcarii (o 13 proc. poniżej średniej dla 19 państw), zaś najwięcej trzeba zapłacić w Danii (93 proc. powyżej średniej). Ceny samochodów w Niemczech i Szwecji są tylko o 1 procent tańsze niż w Polsce i o 2 procent poniżej europejskiej średniej.

Reklama

Polska była w czołówce, jeśli chodzi o wzrost nowo sprzedanych pojazdów. W ostatnich 12 miesiącach do końca III kwartału 2007 r. liczba sprzedanych samochodów była wyższa o 19 proc. W tym samym czasie średnia cena zmniejszyła się nieznacznie o 0,2 proc. Największy spadek sprzedaży oceniany na minus 14,6 proc. zanotowano na Węgrzech.

Indeks Roadtodata (poprzednio znany jako eurocarprice) ma na celu śledzenie tendencji cenowych i popytowych na najważniejszych rynkach samochodowych w Europie i pomyślany jest jako instrument dający producentom wyobrażenia o różnych segmentach rynku. Do ceny aut dolicza się podatek od pojazdu i podatek importowy.