Konto internetowe – tanie w utrzymaniu. Konto z pakietem assistance – na nagłe sytuacje. Konta klasyczne – gdy korzystasz z placówek banku. Każdy typ konta ma swoje zalety i wady. Przyjrzeliśmy się im z bliska.

Reklama

Każdy klient ma inne oczekiwania w stosunku do konta osobistego. Dla jednych istotne są szybkość i wygoda obsługi, dla innych tradycyjne formy korzystania z rachunku, a dla jeszcze innych – możliwość skorzystania z opieki medycznej czy fachowej pomocy w ramach pakietu z kontem.

Konta internetowe

Zdecydowanie są najtańsze, jeśli chodzi o aktywne prowadzenie rachunku. W większości otrzymamy:

•darmowe prowadzenie konta, m.in. dbNET (Deutsche Bank) i eKONTO (mBank) ;

•darmowe przelewy wewnętrzne (wszystkie konta);

•tanie przelewy zewnętrzne (0 zł – dbNET, eKONTO; w Inteligo 0,99 zł od przelewu);

•wygodny w obsłudze system bankowości elektronicznej (prosty i wielokrotnie nagradzany w tej kategorii Nordea Spektrum);

•tanie (5 zł miesięcznie za wypłaty ze wszystkich bankomatów obcych w eKONCIE) lub darmowe (dbNET, Konto Direct ING Banku Śląskiego) wypłaty z bankomatów w kraju.

>>> Otwórz najczęściej nagradzane konto bankowe z gwarancją za 0 zł!

Wadami tego rozwiązania są stosunkowo drogie operacje poprzez inne kanały bankowości (4 zł od przelewu jednorazowego do innego banku) i dość kosztowne operacje w oddziale (nawet do 10 zł). Również koszt prowadzenia karty debetowej do konta w przypadku małej aktywności (niedostateczna ilość rozliczonych w miesiącu) jest niemałym wydatkiem, sięgającym kosztów prowadzenia miesięcznego rachunku klasycznego. Np. za kartę debetową płacimy 5 zł miesięcznie w przypadku nierozliczenia odpowiedniej ilości transakcji bezgotówkowych, gdzie prowadzenie rachunku klasycznego w innym banku kosztuje nas 7 zł – w tym zawarta jest opłata miesięczna za kartę debetową.

Konta z pakietem assistance

Konta z pakietem assistance mają zdecydowanie najwyższe opłaty za prowadzenie rachunku, jednak zawierają w sobie zestaw usług w postaci samochodowego assistance, pomocy medycznej i wsparcia fachowców (hydraulika, ślusarza, fachowca od sprzętu AGD itp.). Zwykle konta z pakietem zawierają następujące parametry:

•prowadzenie od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie (np. za konto w Alior Banku, o ile nie jest to twój „główny” bank, na który przelewasz wynagrodzenie, zapłacisz 5 zł miesięcznie, za konto z pakietem L w BNP Paribas Fortis zapłacisz 15 zł miesięcznie);

•pakiet medyczny, pomoc fachowców (hydraulik, ślusarz, naprawa sprzętu RTV i AGD, concierge – pomoc osobistego doradcy, infolinie techniczną i medyczną), pomoc drogową i w sprawie napraw samochodu (np. BNP Paribas – konta z pakietem M, L, XL; Alior Bank – Konto osobiste; BZ WBK – Konto Na Obcasach);

Reklama

•tani lub darmowy dostęp do rachunku – oddział, telefon, Internet (np. w BNP Paribas Fortis dla konta z pakietem L dostęp do wszystkich kanałów bankowości jest darmowy – oprócz SMS).

Istnieją niestety wady rozwiązania, jakim jest posiadanie rachunku z pakietem usług assistance. Mianowicie opłaty związane z prowadzeniem rachunku są wyższe w porównaniu z kontami klasycznymi i internetowymi (np. konto z pakietem L – 15 zł podcza gdy konto dbNET – 0 zł).

Również liczne regulacje dotyczące świadczenia poszczególnych usług są przygotowane w dość skomplikowany sposób, przez co trudno nieraz klientowi przez nie przebrnąć. Często pojawiają się natomiast rozmaite wykluczenia i niejasno określone zasady korzystania z poszczególnych usług, jak np. pomoc przy przewiezieniu pacjenta tylko w przypadku nagłego wypadku czy brak możliwości skorzystania z pomocy lekarskiej, jeśli pacjent sam jest w stanie dotrzeć do placówki medycznej.

Konta klasyczne

Tradycyjne rachunki bankowe przeznaczone są zwykle dla osób lubiących korzystać z konta nie tylko za pomocą Internetu. Ich cechy to przede wszystkim:

•do kilku złotych miesięcznie za prowadzenie konta (np. 7 zł za Konto Osobiste Banku Millennium, ale już 0 zł za Pocztowe Konto Standard w Banku Pocztowym);

•tanie przelewy internetowe i telefoniczne (np. 2 zł za przelew wykonany przez telefon w Polbanku);

•tania obsługa miesięczna karty debetowej (w Toyota Banku – za darmo, w eurobanku – 0,95 zł);

•możliwość nabycia dodatkowych usług, np. ubezpieczenia lub pakietu medycznego (np. dla konta Toyota Banku możemy dokupić zestaw usług assistance);

•system rabatowy i cashback, a nawet dostarczenie gotówki przez listonosza do domu (w Banku Pocztowym).

Konta klasyczne są najczęściej niestety dość drogie w obsłudze. Nawet kilka złotych zapłacimy za wypłatę z bankomatów obcych, miesięcznie kilka złotych za prowadzenie rachunku, przelewy – nawet internetowe – kosztują nas od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych.

Jaki rodzaj konta wybrać?

Każdy z powyższych typów kont ma swoje mocne i słabe strony. Tak naprawdę od klienta zależy, który z nich wybierze. Jeśli lubisz mieć swoje wydatki pod pełną kontrolą, a przede wszystkim często korzystasz z Internetu – rachunki internetowe są z pewnością interesujące dla Ciebie.

Jeśli chcesz dodatkowych usług przy płaceniu kartą debetową, zdarza Ci się korzystać z bankowości telefonicznej i w oddziale - zastanów się nad kontem klasycznym.

>> Porównaj najlepsze oferty kont osobistych!

Jeśli oczekujesz od konta pomocnej dłoni i nie chcesz się martwić kosztami usług w zakresie pomocy mechanika samochodowego lub lekarza, warto przemyśleć posiadanie konta z pakietem assistance.

Jednoznaczne stwierdzenie, który rodzaj kont jest najlepszy, nie jest możliwe. Decyzja o wyborze konta należy do klienta, który powinien rozważnie przyjrzeć się ofertom dostępnym na rynku i podjąć decyzję w zgodzie ze swoimi potrzebami oraz, co najważniejsze, zasobami swojego portfela…

p