Przychody z prywatyzacji od początku roku do końca kwietnia wyniosły 5,8 mld zł - powiedział minister skarbu Aleksander Grad. Ocenił, że jest szansa, by osiągnąć przychody w całym 2010 r. na poziomie 25 mld zł.

Reklama

Resort skarbu sprzedał w kwietniu m.in. działającą na rynku mięsnym Fabrykę Osłonek Białkowych "Fabios" w Białce za 79,9 mln zł. Ponadto MSP i Bank Gospodarstwa Krajowego zbyły 42 proc. akcji Mennicy Polskiej o wartości 347 mln zł, kończąc tym samym prywatyzację tej spółki.

"Mam nadzieję, że resortowi skarbu uda się osiągnąć przychody z prywatyzacji w tym roku na zaplanowanym poziomie 25 mld zł, pod warunkiem, że nie stanie się nic złego na rynkach finansowych. Kluczowe jest, jaki będzie stan naszej giełdy i co będzie się działo w Europie i na świecie" - podkreślił szef resortu skarbu.

"Widzimy, że nasza giełda reaguje na to, co dzieje się w Grecji. Dobrze, że niezbyt nerwowo, ale kłopoty innych krajów europejskich mogą mieć wpływ na naszą giełdę. Wszystko wskazuje na to, że Grecja otrzyma pomoc i zapanuje nad swoimi problemami" - dodał minister skarbu.

W ubiegłym roku przychody brutto z prywatyzacji osiągnęły wartość 6,97 mld zł. Dla porównania w 2008 r. było to 2 mld 371 mln zł, rok wcześniej 1 mld 947 mln zł, a w 2006 r. 621 mln zł. Plan prywatyzacji na 2010 r. ma objąć kilkaset projektów, w tym m.in. debiut PZU w połowie maja, prywatyzację pierwszej i drugiej grupy chemicznej, kopalni węgla brunatnego Konin i Adamów.

MSP planuje ponadto znaleźć branżowego inwestora dla Energi, a także sprzedać poprzez giełdę pakiet akcji w Polskiej Grupie Energetycznej. Także w tym roku do inwestorów ma trafić pakiet akcji koncernu energetycznego Tauron. Przygotowane przez MSP propozycje strategii prywatyzacji GPW przewidują zbycie w tym roku poprzez giełdę ponad 63 proc. akcji GPW.

Na początku stycznia ministerstwo sprzedało 20 mln akcji KGHM, czyli 10 proc. walorów miedziowego koncernu, uzyskując ponad 2 mld zł. W drugiej połowie stycznia MSP zbyło 14 mln akcji Grupy Lotos, czyli 10,8 proc. walorów paliwowej spółki za 406 mln zł. Z kolei na początku lutego MSP sprzedało poprzez giełdę 16,05 proc. akcji Enei za 1,134 mld zł. W marcu resort skarbu poinformował o sprzedaży 46,7 proc. akcji kopalni węgla kamiennego "Bogdanka" krajowym Otwartym Funduszom Emerytalnym. Z transakcji MSP uzyskało ponad 1,1 mld zł.