W ciągu ostatniego miesiąca oprocentowanie depozytów zmieniło na niekorzyść klientów 12 banków – wynika z przeprowadzonego przez Open Finance porównania. Jak co miesiąc sprawdziliśmy w których bankach stawki oprocentowania są najwyższe. Ocenie analitycy poddali lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę brali lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne jest to oznaczone w tabeli. Sprawdzili stawki na 5 tys. zł. Tym razem przyjrzeli się ofercie 34 banków, bo depozyt dla klientów detalicznych zaczął oferować nowy gracz, czyli FM Bank. Mniej za niektóre lokaty płacą BGK, Deutsche Bank, Eurobank, Getin, ING, Lukas, mBank, Millennium czy Raiffeisen Bank. Na obniżki zdecydowały się nawet banki, które ostatnio przodowały w rankingach lokat czyli Noble Bank i Meritum Bank. Z kolei BGŻ obniżył oprocentowanie lokaty na sześć miesięcy, ale podniósł stawkę dla rocznego depozytu. Wyższe oprocentowanie na pół roku zaproponował BZWBK, a ING podniósł oprocentowanie lokaty dwuletniej. Więcej na półrocznej lokacie zarobią też klienci MultiBanku.

Reklama

Tych kilka podwyżek nie może jednak przesłonić trendu obniżania oprocentowania depozytów. Banki nie mają większych problemów z płynnością więc obniżają stawki. Widać to również po spadającej stopie WIBOR. Ta trzymiesięczna jest rekordowo niska i wynosi już 4 proc. Zgodnie z prognozą grupy Getin Noble Bank WIBOR 3M do września spadnie do 3,9 proc. i dopiero potem rozpocznie marsz w górę. Można się więc spodziewać, że oprocentowanie lokat będzie szło w tym samym kierunku. Tym bardziej, że inflacja – według ekonomistów GNB – do końca roku spadnie do 2 proc. Dopiero pod koniec roku można się więc spodziewać pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wniosek dla amatorów lokat jest taki, że w tym roku oprocentowanie depozytów będzie spadać, a na podwyżki przyjdzie poczekać do przyszłego roku.

Ci, którzy chcą w tym miesiącu założyć depozyt, mogą liczyć góra na 7 proc. brutto w skali roku. Najwyżej oprocentowaną lokatę na miesiąc znajdziemy w Eurobanku, który płaci 4,55 proc., co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje nam 3,69 proc. zysku. Deponując pieniądze na kwartał można jednak zarobić więcej. Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl płaci 5 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,17 proc. Ta sama instytucja oferuje najlepszy depozyt na pół roku. Lokata z dzienną kapitalizacją przyniesie 5,65 proc. na rękę, co odpowiada tradycyjnej lokacie z podatkiem oprocentowanej na 6,98 proc. Ten sam bank przy rocznym depozycie jest w stanie zapłacić nieco więcej, bo 5,67 proc., czyli tyle co na tradycyjnej lokacie na 7 proc. Amatorzy dwuletnich depozytów mogą zaś skorzystać z oferty Banku Pocztowego, który ma lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku), ale uwaga, ze zmiennym oprocentowaniem. Pewne 7 proc. (5,67 netto) dostaniemy w FM Banku.