Kościoły katolickie i klasztory w Polsce będą zużywać mniej energii - taki cel chce osiągnąć protestancka organizacja Etik&Energi (Etyka i Energia). Jej ekologiczny projekt edukacyjny dofinansowała szwedzka rządowa agencja pomocowa SIDA. "To świetna wiadomość, teraz będziemy mogli ruszyć pełną parą, bo zainteresowanie jest ogromne" - powiedział Jerzy Krzyżowski, ekspert Etik&Energi, odpowiedzialny za kontakt z Polską.

Reklama

"Mamy zgłoszenia od proboszczów z diecezji rzeszowskiej, archidiecezji przemyskiej, na oszczędnościach zależy też jezuitom, franciszkanom i karmelitom" - wymienia. Krzyżowski wraz z Etik&Energi wcześniej pomagał oszczędzać energię pastorom luterańskiego Kościoła szwedzkiego. W wielu budynkach udało się zmniejszyć wydatki na prąd i ogrzewanie o 30-50 procent, a emisję dwutlenku węgla ograniczyć nawet od 50 do 80 proc.

>>>Niemcy zbiją fortunę na ekologii

Na pytanie czy trudno jest przenieść te doświadczenia na grunt polski, Krzyżowski odpowiada: "Księża obu wyznań świetnie się dogadują, a ekologia to krok do ekumenizmu". Szwedzko-polska współpraca rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy to Etik&Energi, powiązana z luterańskim Kościołem szwedzkim, podpisała porozumienie z zakonem jezuitów na południu Polski. Pierwszym pilotażowym zadaniem specjalistów od gospodarki energetycznej było przeprowadzenie analizy zużycia energii w bazylice i budynkach kościelnych w Kolegium Jezuitów w Starej Wsi w województwie podkarpackim.

Projekt edukacyjny dotyczący polskich parafii dofinansowała kwotą 300 tysięcy koron (ok. 120 tys. złotych) rządowa Szwedzka Agencja Międzynarodowej Pomocy Rozwojowej SIDA.