Polska gotowa jest umorzyć Gazpromowi dług za tranzyt gazu przez polski odcinek rurociągu Jamał-Europa, jeśli monopolista przyzna jej zniżkę na rosyjski gaz - informuje w środę "RBK-daily". Gazeta przypomina, że "Polska już od ponad roku nie może porozumieć się z Gazpromem w sprawie dodatkowych dostaw gazu, którego brakuje jej po faktycznym odejściu z rynku szwajcarskiego RosUkrEnergo".

Reklama

>>>Rosjanie są nam winni miliony złotych

Rosyjski dziennik, partner niemieckiego "Handelblatt", powołuje się na wtorkowy wywiad wicepremiera Waldemara Pawlaka dla "Rzeczpospolitej". "W obecnej sytuacji warto się zastanowić, czy wraz z dyskusją o zaległych kwotach nie porozmawiać o przyszłych rozliczeniach" - przytacza gazeta słowa Pawlaka i dodaje, że jego zdaniem "zniżka na rosyjski gaz na poziomie 1 proc. przełoży się na miliony dolarów, co pozwoli wyrównać dług Gazpromu za tranzyt".

Cytowani przez "RBK-daily" eksperci obliczyli, że 1 proc. zniżki dla strony polskiej może kosztować Gazprom około 15 mln dolarów. Dziennik podaje, że "w Gazpromie odmówiono skomentowania propozycji pana Pawlaka, przekazując jedynie, że negocjacje dotyczące polityki taryfowej EuRoPol Gazu, operatora gazociągu Jamał-Europa, trwają".

Reklama

>>>Tak Rosjanie łamią umowy z Polską

PGNiG i Gazprom od kilku lat spierają się o wysokość taryf za tłoczenie surowca przez terytorium Polski. Od zakończenia tego sporu uzależnione jest zwiększenie przez rosyjski koncern dostaw gazu do Polski.