Pomorze jest nowym liderem na rynku pracy. Wyprzedziło pod względem liczby ogłoszeń rekrutacyjnych Śląsk, Małopolskę oraz Wielkopolskę. Pomimo pesymistycznych informacji płynących z urzędów pracy dotyczących wzrostu bezrobocia do 11 pkt proc. pracodawcy z optymizmem patrzą w przyszłość.

Reklama

Przed głęboką recesją polski rynek pracy ratują strategiczne położenie naszego kraju w Europie, duże zasoby dobrze wykształconej i relatywnie taniej w stosunku do Zachodu siły roboczej oraz fundusze europejskie (łącznie w latach 2007–2013 w polski rynek pracy zostanie wpompowane 67 mld euro).

Aż 84 proc. sponad 300 ankietowanych przez firmę Randstad przedsiębiorstw planuje utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie. Blisko 90 proc. nie zamierza obniżać pracownikom wynagrodzeń, prawie połowa uważa, że spowolnienie gospodarcze w Polsce skończy się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Osoby poszukujące zatrudnienia najszybciej znajdują je w Warszawie. Z danych portalu www. szybkopraca. pl wynika, że ze stolicy pochodzi 6 proc. wszystkich ofert pracy w Polsce. Z tego powodu Warszawa jest też miejscem docelowym migracji wielu Polaków.W stolicy praca czeka przede wszystkim na osoby chcące pracować w usługach, finansach i ubezpieczeniach.

Wiele ofert kierowanych jest też do handlowców, pracowników restauracji, specjalistów telekomunikacji i budowlańców. Aż 3 proc. ogłoszeń pochodzi z administracji. Dynamicznie rozwija się też rynek pracy we Wrocławiu, skąd pochodzi 4 proc. ogłoszeń o pracę. Poszukiwani są tam głównie pracownicy sektora usług, budowlańcy oraz kadra do zakładów przemysłowych. W stolicy Dolnego Śląska można też łatwo znaleźć zatrudnienie przy pracach porządkowych, w sprzedaży i edukacji.

Więcej informacji: Gdzie najłatwiej o pracę

p