Zgodnie z planami budżetowymi na ten rok, ZUS miał otrzymać 72,7 miliarda złotych dotacji, jednak wykorzysta jedynie około 66 miliardów złotych. W efekcie, limit deficytu budżetowego, ustalony po nowelizacji na poziomie 240,3 miliarda złotych, prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty.
ZUS "rezygnuje" z miliardów. Budżet państwa odetchnie z ulgą
Jak zauważa "Puls Biznesu", taka sytuacja jest możliwa dzięki dobrej kondycji finansowej funduszy zarządzanych przez ZUS, zwłaszcza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), z którego wypłacane są emerytury i renty w ramach powszechnego systemu emerytalnego.
"Według danych, które ZUS publikuje w piątek, po trzech kwartałach przychody FUS ze składek sięgały 310,3 miliarda złotych. To o 16 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Pokrycie wydatków wpływami ze składek utrzymuje się blisko rekordowych poziomów: po trzech kwartałach sięgało 83,8 procent. To więcej niż w poprzednim roku (83,6 procent) i niewiele mniej niż w rekordowym roku 2022 (85 procent)" – podał "Puls Biznesu".
Jednocześnie wzrost kosztów działania FUS jest wolniejszy niż wzrost przychodów ze składek. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2024 roku wydatki funduszu wyniosły 309,1 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 15,5 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: "Puls Biznesu", PAP