Reklama

Średnie zadłużenie mieszkańców województwa pomorskiego wynosi 28 129 zł, co stanowi najwyższą wartość w Polsce – podaje raport "Ranking Rzetelności Konsumentów". Najmniej zadłużeni są natomiast mieszkańcy województwa łódzkiego.

Raport, przygotowany przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) i Rzetelną Firmę, analizuje sytuację finansową Polaków w różnych województwach. Pod uwagę wzięto zadłużenie notowane w KRD w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnią kwotę długu przypadającą na jednego dłużnika oraz odsetek zadłużonych wśród mieszkańców danego regionu. Sumaryczna liczba punktów w tych kategoriach decydowała o miejscu województwa w rankingu rzetelności, który określa, gdzie mieszkańcy rzadziej trafiają do rejestrów dłużników.

Na szczycie rankingu uplasowały się województwa:

podkarpackie (41 pkt.), świętokrzyskie (38 pkt.), małopolskie (35 pkt.), podlaskie (34 pkt.) wielkopolskie (34 pkt.).

Ostatnie pozycje w rankingu zajęły województwa:

pomorskie (10 pkt.), śląskie (13 pkt.), warmińsko-mazurskie (14 pkt.), dolnośląskie (17 pkt.) mazowieckie (21 pkt.).

Zadłużenie Polaków bije rekordy. Które województwo ma najgorsze wyniki? [RAPORT]

"Wysoka rzetelność województwa podkarpackiego, mimo najwyższego w Polsce bezrobocia (8,4 proc.) i jednej z najniższych średnich pensji (poniżej 7 tys. zł brutto), może wynikać z ograniczonej konsumpcji i mniejszej potrzeby korzystania z kredytów czy pożyczek" – podkreślają autorzy raportu. Zwracają również uwagę na silne tradycje rodzinnej pomocy i brak społecznej akceptacji dla niewywiązywania się z długów, co widoczne jest także w Wielkopolsce i Małopolsce.

Pod względem średniego zadłużenia na jednego mieszkańca, poza województwem pomorskim(28 129 zł), najwyższe wartości odnotowano w Mazowieckiem (24 367 zł),Lubelskiem (23 938 zł),Śląskiem (22 545 zł) i Małopolsce (22 376 zł).

Najniższe zadłużenie zarejestrowano w województwach łódzkim (18 725 zł), wielkopolskim (19 317 zł), lubuskim (20 493 zł), zachodniopomorskim (20 794 zł) i dolnośląskim (20 994 zł).

Autorzy raportu przywołują także badanie "Sytuacja na rynku consumer finance", przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Wynika z niego, że w III kwartale 2024 roku 42 proc. Polaków zauważyło pogorszenie swojej sytuacji finansowej, a jedynie 22 proc. odnotowało jej poprawę. Najwięcej niezadowolonych osób mieszkało w Małopolsce (52,8 proc.), a nieco mniej w województwach zachodniopomorskim (47,7 proc.), łódzkim (45,3 proc.) i dolnośląskim (43,6 proc.).

Program Rzetelna Firma, organizowany przez firmę doradczą Kaczmarski Group, zrzesza ponad 40 tys. przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki i stanowi sposób certyfikacji rzetelności biznesowej.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Źródło: Raporta KRD, PAP