Daniel Radkiewicz, prezes firmy deweloperskiej INWI, podkreśla, że kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost liczby konwersji biur na mieszkania jest rosnące zapotrzebowanie na mieszkania w miastach oraz przesycenie rynku biurowego. Ten wzrost utrzyma się na podobnym poziomie w najbliższym roku. W perspektywie 2-5 lat możemy oczekiwać nawet dwucyfrowego skoku, co oznacza, że liczba takich inwestycji może się podwoić – prognozuje ekspert.
Nowy trend na rynku nieruchomości. Biura zamieniają się w mieszkania
Z kolei Mariusz Urbański, development manager w INWI, wskazuje, że oprócz zapotrzebowania na mieszkania, istotnym czynnikiem napędzającym ten trend jest spadające zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe, szczególnie w kontekście starzejących się biurowców, które wiążą się z wysokimi kosztami utrzymania. Zmiany w przepisach mogą ułatwić proces przekształceń budynków biurowych w mieszkalne, co dodatkowo zachęca inwestorów – dodaje Urbański.
Wzrost zainteresowania konwersjami zaczął być szczególnie widoczny po 2020 roku, kiedy to pandemia spowodowała gwałtowny wzrost popularności pracy zdalnej i spadek zapotrzebowania na tradycyjne biura. W krajach takich, jak Niemcy czy Wielka Brytania, trend ten jest już dobrze ugruntowany, a rynek konwersji rozwija się mocno i dynamicznie. W Polsce jesteśmy na dobrej drodze, aby podążać za tymi wzorcami – mówi Radkiewicz.
Wzrost o 15 proc. rocznie. Boom na przekształcanie biur w mieszkania
Eksperci zauważają, że w Polsce pojawiły się już narzędzia, które mogą wspierać proces przekształcania biur. Zintegrowane Plany Inwestycyjne, będące szczególną formą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, mogą okazać się pomocne w realizacji takich projektów.
Pomimo rosnącej liczby inwestycji tego typu, nie ma już w Polsce wielu pustych terenów inwestycyjnych w centralnych częściach dużych miast. Zamiast tego, inwestorzy coraz częściej patrzą na stare biurowce, które nie spełniają aktualnych standardów energetycznych. To właśnie te budynki, według ekspertów, będą w pierwszej kolejności przekształcane na mieszkania. W Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku zmiany te mogą przebiegać szybciej, ale także mniejsze miasta będą doświadczać tego trendu, choć nieco wolniej.
7000-9000 zł za metr. Ile kosztuje zamiana biura na mieszkanie?
Koszt zamiany biurowca na mieszkania w stolicach województw może wynieść około 7000-9000 zł za metr powierzchni użytkowej.Inwestorom zdecydowanie opłaca się zamieniać biurowce, które nie generują zysków, na budynki mieszkaniowe w celu sprzedaży lub wynajmu. Takie obiekty, wraz z mieszkańcami, przyciągną usługodawców i sprzedawców. I w okresie długoterminowym przyniosą oczekiwane korzyści finansowe – wskazują eksperci z INWI.
Radkiewicz zauważa, że w najbliższych latach najwięcej przebudów dotyczyć będzie starszych, energetycznie nieefektywnych budynków, które nie spełniają nowoczesnych norm. Takie zmiany w przekształceniu biur na mieszkania powinny przyciągnąć inwestycje, a także sprzyjać rozwojowi miast.
Ważnym czynnikiem, który wpłynie na tempo tych przekształceń, są nowe przepisy ułatwiające proces konwersji.Nowe przepisy, które ułatwiają proces konwersji, będą kluczowym czynnikiem. Ułatwienia w zakresie zmiany sposobu użytkowania i uproszczenia w procedurze uzyskiwania pozwoleń na budowę mogą znacząco przyśpieszyć ten proces – podkreśla Mariusz Urbański.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: PAP, Media