Według szacunków, na reformie może ucierpieć około 131 tys. przedsiębiorców.Wysoki przychód niekoniecznie oznacza wysoki zysk, np. w firmach handlowych, które mają niską marżę. Podwyżka składki dotknie więc nie tylko najbogatszych - wyjaśniła na łamach "Rzeczpospolitej" Magdalena Michałowska, doradca podatkowy i właścicielka biura rachunkowego Meritum.

Reklama

Natomiast, Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt, podkreślił, że zmiany mogą być odczuwalne już przy przychodach na poziomie 50–60 tys. zł miesięcznie. W działalności handlowej czy budowlanej to wcale nie jest dużo. Oczywiście im wyższy przychód, tym strata będzie większa - zaznaczył cytowany ekspert.

Reforma składki zdrowotnej uderzy w ryczałtowców? Kto naprawdę skorzysta na zmianach?

Projekt reformy został już przyjęty przez Radę Ministrów i 21 listopada trafi pod obrady Sejmu. Rząd argumentuje, że nowelizacja przepisów przyniesie korzyści 2,4 mln firm, dzięki bardziej sprawiedliwemu systemowi naliczania składki zdrowotnej.

Dlaczego reforma jest krytykowana?

Eksperci zauważają jednak, że system ryczałtowy szczególnie premiuje firmy o wysokiej marży, a zmiany mogą zniechęcić przedsiębiorców z niskomarżowych branż, takich jak handel czy budownictwo, do pozostania na ryczałcie. Dla tych przedsiębiorców, choć ich przychody wydają się wysokie, koszty prowadzenia działalności mogą znacząco obniżać zysk, co oznacza, że wyższa składka zdrowotna może być dla nich dotkliwa.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Źródło: "Rzeczpospolita", PAP