Polski złoty, mimo trudnych warunków na rynkach finansowych i znaczących zmian po wyborach prezydenckich w USA, wykazuje odporność. Analitycy Ebury zwracają jednak uwagę, że przyszłe perspektywy dla złotego mogą być mniej optymistyczne.

Enrique Díaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk i Michał Jóźwiak z Ebury podkreślają, że złoty odnotowuje względną stabilność wobec euro, co w obecnym otoczeniu jest imponujące. Jednakże analitycy dostrzegają zagrożenia. "Mimo słabszych danych z kraju, kontynuacji 'Trump trade' i ofensywy dolara, polski złoty trzyma się mocno. Nie zapowiada się jednak na to, żeby kurz miał na dobre opaść. Otoczenie po wyborach prezydenckich w USA uległo tak znacznej zmianie, że optymizm wobec perspektyw polskiej waluty może być mniej uzasadniony" - zaznaczają eksperci.

Reklama

Wzrost wartości dolara wynika z obaw inflacyjnych w USA oraz możliwej polityki Rezerwy Federalnej (Fed), która może kontynuować podwyżki stóp procentowych. W rezultacie euro oraz inne waluty, takie jak funt brytyjski, tracą na wartości w stosunku do dolara.

Reklama

Gospodarka Polski a złoty

Dane z Polski nie wspierają optymistycznych scenariuszy dla złotego. W III kwartale 2024 roku polska gospodarka zanotowała niespodziewany spadek PKB w ujęciu kwartalnym, co może przyspieszyć decyzję o obniżce stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski w I kwartale 2025 roku.

Jednocześnie:

  • Rozbieżność w polityce stóp procentowych między USA a Polską wzmacnia presję na złotego.
  • Zagraniczne wydarzenia, takie jak inflacja w USA czy polityka handlowa, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu sytuacji złotego.

EUR/USD i euro pod presją

"Trump trade" oraz oczekiwania dotyczące stóp procentowych w USA negatywnie wpływają na kurs EUR/USD. Prognozy wskazują, że Europejski Bank Centralny może być zmuszony do dalszych obniżek stóp procentowych, co pogłębi różnice między polityką monetarną w Europie i USA.

Prognozy dla USD i GBP

Dolar amerykański utrzymuje siłę, szczególnie po wystąpieniu Jerome’a Powella, prezesa Fed, który wyraził ostrożność wobec dalszych obniżek stóp procentowych.
Funt brytyjski z kolei zmaga się z wewnętrznymi problemami gospodarczymi, w tym słabą dynamiką PKB w III kwartale, co osłabia jego pozycję na rynku. "Funt ma za sobą niełatwy tydzień, podczas którego osłabił się do najniższego poziomu w parze z dolarem od czterech miesięcy".

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Źródło: ISBnews, Media