Największą część budżetu, niemal 78 mld euro w zobowiązaniach i 44 mld w płatnościach, przeznaczono na politykę spójności i wzmacnianie odporności Unii Europejskiej. Działania te obejmują inwestycje w regiony mniej rozwinięte oraz inicjatywy wspierające transformację gospodarczą i społeczną.
Polityka klimatyczna znalazła się na drugim miejscu pod względem finansowania, a kolejne priorytety to:
- inwestycje w jednolity rynek i cyfryzację,
- wsparcie dla polityki sąsiedztwa i handlu,
- wydatki na unijną administrację publiczną.
Znaczną kwotę przeznaczono na wzmocnienie ochrony granic oraz zarządzanie migracją – to niemal 5 mld euro w zobowiązaniach i 3 mld w płatnościach. Z kolei działania związane z bezpieczeństwem i obronnością Unii otrzymają odpowiednio 2,6 mld i 2,1 mld euro.
Nowy, rekordowy budżet UE. Jest porozumienie w sprawie wydatków na 2025 rok
Budżet obejmuje także fundusze na instrumenty specjalne, które nie były przewidziane w Wieloletnich Ramach Finansowych (WRF) na lata 2021-2027. W ramach WRF udostępniono 800,5 mln euro na reakcje w nagłych przypadkach, takich jak klęski żywiołowe czy kryzysy geopolityczne.
Uzgodniliśmy zrównoważony budżet, który daje nam środki na realizację priorytetowych obszarów UE, mając jednocześnie na uwadze interes podatników. Przyszłoroczny budżet zapewnia ostrożne podejście, zachowując wystarczającą swobodę finansową, aby reagować na nieprzewidziane okoliczności – powiedział Peter Banai, węgierski minister stanu i główny negocjator Rady ds. budżetu UE na 2025 rok.
Budżet UE. Proces zatwierdzenia
Negocjacje budżetowe, prowadzone od lipca, zakończyły się osiągnięciem kompromisu między Komisją Europejską, Parlamentem a państwami członkowskimi. Teraz, zgodnie z procedurą, Parlament Europejski i Rada mają 14 dni na formalne zatwierdzenie porozumienia.
Szacuje się, że Rada zatwierdzi budżet 25 listopada. Wymaga to zgody większości kwalifikowanej – przynajmniej 15 z 27 państw członkowskich reprezentujących co najmniej 65 proc. mieszkańców Unii.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: PAP, Media