Okazuje się, że aż 28 proc. wszystkich zatrudnionych kobiet wykonuje prace najbardziej narażone na zmiany związane z wprowadzeniem nowoczesnych technologii.

2,16 mln Polek w grupie ryzyka. Tak AI zrewolucjonizuje rynek pracy

Reklama

Eksperci wskazują, że kobiety częściej niż mężczyźni wykonują zawody o wyższym stopniu zaawansowania intelektualnego, co czyni je bardziej podatnymi na automatyzację i rozwój AI. Według Ignacego Święcickiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, kobiety rzadziej podejmują się prac fizycznych, jednocześnie częściej posiadając wyższe wykształcenie, co powoduje, że są szczególnie narażone na skutki automatyzacji.

Analizy potwierdzają, że aż 62 proc. absolwentów szkół wyższych stanowią kobiety. Tym samym są one bardziej reprezentowane w grupach zawodowych, w których rozwój sztucznej inteligencji może wprowadzić najwięcej zmian, szczególnie w sektorach usługowych i administracyjnych.

Regiony najbardziej narażone na zmiany

Województwo mazowieckie, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy, znajduje się na czele regionów najbardziej podatnych na wpływ AI. W stolicy Polski występuje najwyższa koncentracja zawodów wymagających specjalistycznej wiedzy, w tym stanowisk administracyjnych, analitycznych czy finansowych, które będą szczególnie dotknięte zmianami technologicznymi. Według raportu, co trzeci pracownik w tym województwie może odczuć konsekwencje wprowadzenia AI.

Oprócz Mazowsza, technologia ta wpłynie znacząco na rynek pracy w województwach małopolskim, dolnośląskim, pomorskim i śląskim – regionach, gdzie znajdują się największe polskie miasta, a co za tym idzie, liczniejsze grupy zawodowe zajmujące się pracą specjalistyczną.

Reklama

Przyszłość rynku pracy: szansa czy zagrożenie?

Pomimo przewidywanych trudności, wprowadzenie AI niekoniecznie oznacza wyłącznie negatywne skutki. Odpowiednia adaptacja oraz rekwalifikacja pracowników mogą otworzyć przed kobietami nowe możliwości rozwoju zawodowego. Wzrost znaczenia AI to także zapotrzebowanie na specjalistów ds. technologii oraz analizy danych – obszary, które będą wymagały zwiększonej liczby wykwalifikowanych pracowników.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP