Ma to pomóc w usuwaniu skutków powodzi, która dotknęła część województwa opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Program skierowany jest do samorządów, ich związków, stowarzyszeń, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR), a także spółek z większościowym udziałem samorządu.

Reklama

14 milionów złotych na walkę z powodzią

Kwota przeznaczona na dotacje wynosi 14 milionów złotych, a środki mogą być wykorzystane zarówno na refundację poniesionych już wydatków, jak i na pokrycie bieżących kosztów związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Na co można przeznaczyć środki?

Środki te mogą zostać przeznaczone na zakup sprzętu niezbędnego w sytuacjach kryzysowych, takich jak agregaty prądotwórcze, akumulatory, osuszacze, worki na piasek, a także na zabezpieczenie budynków i przywrócenie do użytkowania zniszczonej infrastruktury w obiektach ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej.

Wsparcie dla zniszczonej infrastruktury

Program dotacji ma na celu również pomoc w naprawie uszkodzonej infrastruktury, w tym oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody. Samorządy mogą także przeznaczyć środki na usunięcie skażonych odpadów i inne pilne działania związane z przywracaniem normalnego funkcjonowania terenów dotkniętych klęską.

Dostępność informacji i wsparcie techniczne

Aby usprawnić proces składania wniosków i zapewnić jak najlepszy dostęp do informacji o dostępnych formach wsparcia, WFOŚiGW uruchomił także specjalne punkty kontaktowe. Gminy będą mogły uzyskać niezbędną pomoc techniczną oraz szczegółowe informacje na temat naboru.