Przewodniczący Międzyresortowego zespołu ds. Funduszu Kościelnego, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiadał w lutym br., po pierwszym posiedzeniu Zespołu, że do 31 marca br. przedstawiona zostanie Radzie Ministrów koncepcja projektu i pierwszy raport z prac. W zeszłym tygodniu szef MON przekazał, że minie jeszcze trochę czasu zanim ujrzy on światło dzienne.

Reklama

Trwają prace w ramach zespołu ds. Funduszu Kościelnego

Być może wiele informacji o pracach w ramach Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego nie przebija się do przestrzeni medialnej, ale nie mniej jednak prace trwają - zapewnił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk.Prosiłbym jeszcze o chwilę cierpliwości. Jestem przekonany, że decyzje w tej sprawie przed nami - dodał Krawczyk.

Przekazał, że sam jest wielkim zwolennikiem likwidacji Funduszu Kościelnego. Myślę tutaj o dobrej stronie tego posunięcia, tzn. wprowadzenia do świadomości społecznej takiego poczucia, że Kościół nie jest finansowany przez państwo w ten sposób jak dotychczas - powiedział.

Odpis podatkowy jest rozsądnym rozwiązaniem

Wspomniał, że na stole leży kilka rozwiązań, o których była już mowa dziesięć lat temu. Odpis podatkowy jest na tyle rozsądnym rozwiązaniem, że obywatele decydowaliby o tym, jaki kościół chcieliby wesprzeć - ocenił Krawczyk. Zaznaczył, że finansowanie funkcjonowania Kościołów i związków wyznaniowych pochodziłoby wówczas bezpośrednio od obywateli. To rozwiązanie mnie wydaje się najbardziej racjonalne - dodał Krawczyk. Jego zdaniem niezbędne jest także rozpoczęcie konsultacji z przedstawicielami Kościołów oraz związków wyznaniowych, ale nie jest w stanie określić terminu tych konsultacji.

11 stycznia 2024 r. w Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie o powołaniu Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Do zadań zespołu należy m.in. wypracowanie zmiany relacji finansowych między Kościołem a państwem. Była to jedna z obietnic rządu Donalda Tuska. Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały na terytorium Polski w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Tych związków wyznaniowych jest 185. W budżecie państwa na 2024 r. na Fundusz Kościelny przewidziano 257 mln zł.