Święta 2023. Wydatki rosną

Wydatki na Boże Narodzenie rosną z roku na rok. Choć z drożyzną mamy do czynienia już kolejny rok, to tegoroczne święta przebijają wszystkie poprzednie. Tak wynika z corocznego raportu Związku Banków Polskich "Świąteczny Portfel Polaków".

Już rok temu wydatki były duże - Polacy deklarowali, że święta będą ich kosztować 1427 zł. W tym roku statystyczny Polak szacuje, że na Boże Narodzenie wyda więcej - średnio 1490 zł.

Reklama

Większe wrażenie robi jednak kwota wydatków 4-osobowej rodziny, która spędza święta w domu. Z wyliczeń ZBP wynika, że w tym roku rodzice z dwójką dzieci na organizację Bożego Narodzenia wydadzą ponad 3700 zł.

Reklama

Boże Narodzenie 2024. Wydatki na świąteczny stół

Co będzie się składać na łączną kwotę świątecznych wydatków? Zacznijmy od wigilijnego stołu. Ceny żywności i napojów w listopadzie wzrosły średnio o ponad 7 proc. Eksperci szacują, że w grudniu inflacja ponownie wyniesie około 7 proc.

To właśnie artykuły spożywcze i organizacja świąt stanowią największą część wydatków. W tym roku wydamy na nie średnio 607 zł. Jest to o 3,8 proc. więcej niż rok temu. W 2022 roku ta kwota wynosiła 585 zł, a w 2021 roku - 557 złotych.

Ile wydamy na świąteczne prezenty i dojazd?

Drugie w kolejności są wydatki na prezenty. W tegoroczne święta wydamy na nie średnio 565 zł. Tu wzrost procentowy jest wyższy, wynosi o 13 proc. więcej niż rok temu. Wtedy prezenty kosztowały nas przeciętnie około 500 złotych.

Nieco mniej niż w 2022 roku planujemy wydać na świąteczne podróże. Ci, którzy zdecydują się wyjechać na święta, na dojazd wydadzą średnio 318 zł, czyli o 7 proc. mniej.

Z czego sfinansujemy święta?

Zdecydowana większość z nas w tym roku planuje ograniczyć świąteczne wydatki tak, by móc sfinansować je z bieżących dochodów. Deklaruje to 86 proc. pytanych. O ograniczeniu wydatków na święta w tym roku myśli 64 proc. osób. Najwięcej z nich (43 proc.) przeznaczy mniej na prezenty.

Mimo to 30 proc. osób przyznaje, że bieżące dochody mogą nie być wystarczające, aby w całości pokryć koszty związane z organizacją świąt. Biorą pod uwagę, że będą musieli sięgnąć do oszczędności lub wspomóc się pożyczką. Przy czym znacznie więcej osób (27 proc.) myśli o własnych oszczędnościach, a tylko 3 proc. o kredycie konsumenckim (2 proc.) lub pożyczce od rodziny lub znajomych (1 proc.)