Jak spędzimy Boże Narodzenie 2023?

Większość Polaków (58 proc.) nie wybiera się nigdzie na święta i planuje spędzić Boże Narodzenie w gronie domowników. Co piąty z nas chce w tym czasie odwiedzić rodzinę, a co dziesiąty zaprosi gości do siebie. Chociaż plany są skromne i mało kto będzie mógł sobie pozwolić na święta na bogato, to w tym roku i tak czekają nas wyższe wydatki niż ostatnio.

Polacy nie zamierzają jednak się zapożyczać. Większość sfinansuje święta głównie z bieżących dochodów (72 proc.), po oszczędności sięgnie 24 proc. z nas, a prawie 8 proc. osób skorzysta ze środków otrzymanych z programów socjalnych - wynika z corocznego raportu Provident Polska.

Reklama

Ile będą nas kosztować święta 2023?

Reklama

Na jedzenie na wigilijny stół i pozostałe świąteczne dni, dekoracje i ewentualne koszty podróży przewidujemy w tym roku wydatki w granicach 969 złotych. Średnia kwota, którą spodziewamy się wydać na prezenty to 747 zł. Dla porównania rok temu wraz z prezentami przeciętne koszty związane z Bożym Narodzeniem wynosiły 1259 zł.

Prawie połowa badanych deklaruje, że zamierza kupić wszystkie potrzebne na święta produkty, ale będzie szukać tych najtańszych. Co znajdzie się wśród wigilijnych potraw? Będzie tradycyjnie. U około połowy z nas na stole nie zabraknie barszczu z uszkami i świątecznych pierogów. Prawie 40 proc. nie wyobraża sobie Wigilii bez karpia, a co czwarty bez jarzynowej sałatki.

Ile wydamy na świąteczne prezenty i co chcielibyśmy dostać?

Wydatki na prezenty pochłoną w tym roku dużą część świątecznego budżetu. Na upominki dla wszystkich bliskich wydamy średnio 747 zł. Nie planujemy jednak wydać więcej niż 200 zł na osobę. Prezentu pod choinką oczekuje ich prawie 60 proc. z nas.

Najbardziej pożądanym podarunkiem są pieniądze i bony zakupy. Tak odpowiedziało 24 proc. pytanych. Z kolei 14 proc. chce dostać kosmetyki i perfumy. 10 proc. z nas byłoby zadowolonych z elektroniki. Ostatnia pozycja dotyczy głównie panów. Kobiety zamiast niej wolą biżuterię.