Chcemy skoncentrować się na wspieraniu sektora finansowego i energetycznego. W przypadku drugiego skupimy się na energii ze źródeł odnawialnych, dystrybucji gazu i elektryczności – mówi Thomas Mirow, prezes EBOiR. Dodał, że jeżeli chodzi o sektor finansowy, bank będzie kontynuował wspieranie finansowania małych firm.
Reklama
Do tej pory EBOiR zainwestował w Polsce 5,5 mld euro. Jego celem jest wspieranie przemian gospodarczych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz centralnej Azji.
EBOiR kredytuje rządy i podmioty prywatne.
Komentarze(6)
Pokaż:
W listopadzie 2007 r. Antonio Maria Costa, były sekretarz generalny EBOiR, wysłał list do dziennika „Financial Times". Zasugerował w nim, że bank powinien zostać sprywatyzowany, ponieważ jego misja została zakończona. Rzecznik prasowy EBOiR Brigid Janssen oświadczyła jednak, że bank nie może przestać działać, gdy jest „tyle do zrobienia". Jaką misję ma obecnie EBOiR? Analiza dokonywanych przez tę instytucję inwestycji nasuwa wniosek, że zgromadzony w niej kapitał służy do inwestowania pod patronatem zatrudnionych w EBOiR polityków. Na przykład w grudniu 2007 r. bank pożyczył 436 mln USD producentowi stali SeverStal, należącemu do oligarchy Aleksieja Mordaszowa związanego z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wcześniej ponad 300 mln euro od EBOiR otrzymały firmy będące własnością Lakshmiego Mittala, jednego z najbogatszych ludzi świata. Na początku 2008 r. EBOiR odkupił 15 proc. udziałów w ukraińskich spółkach należących do Cersanitu i Barlinka, które kontroluje Michał Sołowow – najbogatszy Polak. Co takie inwestycje mają wspólnego z transformacją gospodarki czy rozwojem demokracji?
Niewiele osób wie, że przez niemal całą karierę w polityce i biznesie, JK Bielecki w ten czy inny sposób wpływał na życie znanej spółki makaroniarskiej Malma. A jak to było (?):
Firma doradcza, której współwłaścicielem był Pan Jan Krzysztof Bielecki na zlecenie zarządu działającego w porozumieniu ze związkami zawodowymi Malmy (wówczas nazwa firmy była inna), przygotowuje wycenę spółki, która ma posłużyć do jej prywatyzacji.
Jako Premier RP JK Bielecki przeprowadza prywatyzację Malmy. Uczestniczy w uroczystościach związanych z tym wydarzeniem szeroko relacjonowanych przez ówczesne media.
Jako Dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) z rekomendacji polskiego rządu nadzoruje inwestycje i prywatyzacje EBOR w Polsce. Jedną z nich była inwestycja w Malmę (wtedy Danuta). Drugą inwestycja EBOR w Bank Pekao SA.
Jako Prezes Banku Pekao SA nie interweniuje przez dwa lata kiedy Bank udziela Malmie kolejnych kredytów na spłatę starych, a Malma pogrąża się pod ciężarem długów w spirali zadłużenia. Tak "zarobione" odsetki wliczane są do zysku, a także mają wpływ na wysokość bonusów dla zarządu Banku. Grupa Unicredit stara się w tym czasie o przejęcie nienieckiego HVB i demonstruje świetne wyniki finansowe.
Po przejęciu przez Unicredit niemieckiego HVB, Pekao SA, decyzją zarządu i JK Bieleckiego, wypowiada kredyty spółkom z Grupy Malma. Pół roku wcześniej Bank Pekao SA i JK Bielecki osobiście podpisują z włoskim deweloperem Pirelli 25-cio letnią umowę, wg której Bank Pekao oddaje prawo wyłączności na odkup przez Pirelli trudnych kredytów Banku.
Po wypowiedzeniu kredytów JK Bielecki angażuje się osobiście w poszukiwanie nowego inwestora dla Malmy.
Przed kilku tygodniami Bank Pekao SA ogłasza upadłość Malmy. Dochodzi do bezprawnej próby wejścia na teren zakładu Malmy w Malborku przez syndyka i przedstawiciela Pekao SA wbrew stanowisku miejscowego sądu i bez udziału lokalnego komornika. W akcji bierze udział policja. Z tym aktem użycia organów państwa w dochodzeniu prywatnych roszczeń, JK Bielecki już chyba nie ma nic wspólnego, bo przecież przestał być prezesem Pekao SA, a pełni teraz rolę szefa Rady Gospodarczej przy Premierze Tusku?
Warto powiedzieć, że JK Bielecki nie do końca był i jest politykiem i nie do końca menedżerem sektora bankowego. Powszechnie wiadomo, że za czasów jego prezesury w Pekao pierwsze skrzypce w zarządzaniu Bankiem Pekao SA grał Wiceprezes, Dyrektor Generalny Banku, Włoch - Pan Luigi Lovaglio.
Dzisiaj, informacje prasowe o intencji rządu zakupu BZ WBK przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa mają niezwykła wręcz wymowę polityczną. Czy dotąd liberalny rząd Tuska zmienia front i zamierza właśnie podjąć nacjonalizację sektora bankowego? Jak sugerują media za projektem stoi szef Rady Gospodarczej - JK Bielecki? Czy to możliwe?