Minister Finansów Jacek Rostowski z zadowoleniem przyjął opublikowane przez Komisję Europejską rekomendacje budżetowe. "Przyjmujemy je z dużą satysfakcją i chcemy je wypełnić" - powiedział w środę w Poznaniu minister Rostowski. We wtorek Komisja Europejska wydała rekomendacje dla wszystkich państw w ramach nowej, antykryzysowej procedury oceny krajowych planów budżetowych, według której Polska powinna zejść z deficytem finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB oraz przyjąć regułę wydatkową spójną z europejskim systemem rachunkowości.
Według ministra Rostowskiego wydane we wtorek rekomendacje mają charakter wstępny. "Jeśli chodzi o wstępne propozycje rekomendacji, to przyjmujemy je z dużą satysfakcją i chcemy je wypełnić. Gdyby była konieczność kolejnych działań, to je podejmiemy. Jeżeli chodzi o regułę finansową i regułę dotycząca samorządów, to są one jak najbardziej w naszych planach" - powiedział podczas spotkania prasowego minister Rostowski.
Przyjęte we wtorek rekomendacje budżetowe dla wszystkich krajów UE zostały opracowane przez KE po analizie nadesłanych przez unijne państwa narodowych planów konwergencji i reform gospodarczych w ramach tzw. "semestru europejskiego". Chodzi o nowy system wspólnej oceny w UE budżetów narodowych, na wczesnym, prewencyjnym etapie.
Państwa UE mają wdrażać rekomendacje KE przez 12-18 miesięcy, by wzmocnić nadszarpnięte kryzysem finanse publiczne, a także zwiększyć zdolności do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Wcześniej jednak, rekomendacje KE muszą przyjąć na szczycie 24 czerwca przywódcy państw UE.
Według Rostowskiego ważnym dla Polski jest też opublikowany wczoraj przez Komisję Europejską dokument analizujący polski program konwergencji i reform. "W dokumencie tym służby KE podkreślają, że nasz program konsolidacji jest ambitny i oparty na wiarygodnych przesłankach ekonomicznych" - powiedział minister finansów. Minister Finansów był w środę gościem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, gdzie wygłosił wykład pt. "Klucze do wzrostu".