Minister Finansów Jacek Rostowski z zadowoleniem przyjął opublikowane przez Komisję Europejską rekomendacje budżetowe. "Przyjmujemy je z dużą satysfakcją i chcemy je wypełnić" - powiedział w środę w Poznaniu minister Rostowski. We wtorek Komisja Europejska wydała rekomendacje dla wszystkich państw w ramach nowej, antykryzysowej procedury oceny krajowych planów budżetowych, według której Polska powinna zejść z deficytem finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB oraz przyjąć regułę wydatkową spójną z europejskim systemem rachunkowości.

Reklama

Według ministra Rostowskiego wydane we wtorek rekomendacje mają charakter wstępny. "Jeśli chodzi o wstępne propozycje rekomendacji, to przyjmujemy je z dużą satysfakcją i chcemy je wypełnić. Gdyby była konieczność kolejnych działań, to je podejmiemy. Jeżeli chodzi o regułę finansową i regułę dotycząca samorządów, to są one jak najbardziej w naszych planach" - powiedział podczas spotkania prasowego minister Rostowski.

Przyjęte we wtorek rekomendacje budżetowe dla wszystkich krajów UE zostały opracowane przez KE po analizie nadesłanych przez unijne państwa narodowych planów konwergencji i reform gospodarczych w ramach tzw. "semestru europejskiego". Chodzi o nowy system wspólnej oceny w UE budżetów narodowych, na wczesnym, prewencyjnym etapie.

Państwa UE mają wdrażać rekomendacje KE przez 12-18 miesięcy, by wzmocnić nadszarpnięte kryzysem finanse publiczne, a także zwiększyć zdolności do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Wcześniej jednak, rekomendacje KE muszą przyjąć na szczycie 24 czerwca przywódcy państw UE.

Reklama

Według Rostowskiego ważnym dla Polski jest też opublikowany wczoraj przez Komisję Europejską dokument analizujący polski program konwergencji i reform. "W dokumencie tym służby KE podkreślają, że nasz program konsolidacji jest ambitny i oparty na wiarygodnych przesłankach ekonomicznych" - powiedział minister finansów. Minister Finansów był w środę gościem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, gdzie wygłosił wykład pt. "Klucze do wzrostu".