W 2010 roku ruszy pięć regionalnych przetargów na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu w Polsce Wschodniej. Projekt wart 1,2 mld zł to największe przedsięwzięcie tego typu w naszym kraju. Za unijne pieniądze w pięciu województwach ściany wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim powstaną regionalne sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Dzięki nim od 2013 roku możliwość korzystania z szybkiego internetu będzie mieć 90 proc. gospodarstw oraz wszyscy przedsiębiorcy.

Reklama

Pracę nad inwestycją trwają od dwóch lat. Jednak dopiero na początku 2010 roku będą mogły się rozpocząć przygotowania do pierwszych przetargów. Przedsięwzięciem interesują się najwięksi operatorzy telekomunikacyjni na rynku. W regularnych konsultacjach biorą udział m.in. przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej, Telefonii Dialog, Exatela, GTS Energis, Telekomunikacji Kolejowej i Nordisk Polska. Na razie największy sukces odniosła TP, która zawarła z MRR i władzami samorządowymi porozumienia o przyłączeniu do powstającej sieci klientów oraz o dostarczeniu niezbędnych centrali oraz serwerów.

Podobne porozumienie spółka zawarła także z władzami Małopolski, która realizuje bliźniaczy projekt – budowę własnej sieci szerokopasmowej. Budowa sieci w Małopolsce i w pięciu regionach Polski Wschodniej to niejedyne tego typu projekty, które będą finansowane ze środków unijnych w najbliższych latach. Z szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że na ten cel do 2013 roku zostanie wydane łącznie ponad 1,1 mld euro.

Więcej informacji: Rusza największa inwestycja w sieć internetową w Polsce

p