Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o zniesieniu e-podpisu do kolejnych zeznań rocznych: PIT-36 i PIT-36L. Oznacza to, że za 2009 rok podatnicy będą przesyłać przez internet bez zbędnych formalności, w tym bez e-podpisu, w sumie pięć rodzajów zeznań: PIT-36 i PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Arkadiusz Kwieciński z biura rachunkowego ARCO zwraca uwagę, że na takie ułatwienie przedsiębiorcy czekali od dawna.

Reklama

"Zeznania PIT-36 i PIT-36L niewiele różnią się od zeznań rocznych PIT-37, a więc wprowadzenie możliwości przesyłania zeznań przez prowadzących działalność gospodarczą bez e-podpisu oceniam pozytywnie" - stwierdza ekspert. Zwraca uwagę na niedogodności związane z systemem e-Deklaracje. Chodzi przede wszystkim o brak możliwości składania korekt zeznań wysyłanych bez e-podpisu.

PIT-36 składają podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej. Z kolei na formularzu PIT-36L rozliczają się podatnicy, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej według stawki liniowej.

Więcej informacji: PIT 36 i PIT 36L bez e-podpisu