Masz taką książeczkę w domu? Lepiej sprawdź! Pomoże ci zwiększyć emeryturę nawet o 500 zł

Aby uzyskać wyższą emeryturę, wystarczy przejrzeć domowe archiwum dokumentów dotyczących historii naszego zatrudnienia. Następnie, jeśli ZUS dotąd nie otrzymał takich dokumentów, należy je dostarczyć. W ten sposób można uzupełnić niezbędne dane, co umożliwi podwyższenie kwoty emerytury. Istnieje szansa na osiągnięcie tego celu, szczególnie jeśli mowa o osobie zatrudnionej przed 1999 rokiem. Reforma systemu emerytalnego sprzed lat mogła spowodować znaczne zamieszanie i może być wciąż odczuwalne dla niektórych emerytów oraz rencistów. ZUS regularnie przypomina, że świadczenia osób zatrudnionych ponad 25 lat temu mogą być wyższe.

Reklama

Kto może się starać o wyższą emeryturę?

Podwyższenie emerytur na bazie archiwalnych dokumentów dotyczy głównie osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku. Ich emerytury zostały obliczone na podstawie starszych zasad, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych może je przeliczyć. Jednak do wniosku o przeliczenie wymagane jest przedstawienie dodatkowych dowodów potwierdzających staż pracy lub otrzymywanie wynagrodzenia przed przejściem na emeryturę.

Wyższa emerytura: O jakie dokumenty chodzi?

Reklama

Jednym z tych dokumentów może być stara książeczka wojskowa. Czas służby wojskowej jest bowiem uznawany za okres składkowy. W przypadku braku możliwości odnalezienia starej książeczki wojskowej możliwe jest przedstawienie do ZUS poświadczonej kserokopii. Ponadto mężczyźni mogą dostarczyć świadectwo służby lub zaświadczenie wydane przez właściwe organy.

W takiej sytuacji emerytura może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych, ze względu na to, że służba wojskowa w Polsce trwała dwa lata do 1988 roku. Jednak decydujące jest pozytywne rozpatrzenie wniosku przez ZUS. Warto jednak pamiętać, że przeliczenia nie będą miały miejsca, jeśli wcześniej przedstawiono starą książeczkę wojskową w ZUS. Istotne jest dostarczenie dokumentów, które jeszcze nie zostały przedłożone w tej instytucji.

Oprócz książeczki wojskowej mogą to być między innymi wcześniej niedostarczone świadectwa pracy, zapisy o zatrudnieniu, angaże, informacje w legitymacji ubezpieczeniowej, kopie list płac z archiwum lub stary dowód osobisty z wpisami dotyczącymi historii zatrudnienia.

Wyższa emerytura i ponowne przeliczenie emerytury. Co jeszcze jest potrzebne?

Warto pamiętać, że zwiększenie emerytury nie sprowadza się tylko do dostarczenia dodatkowych dokumentów. Wysokość świadczenia nie zależy tylko od sumy składek i długości stażu pracy, lecz także od momentu zgłoszenia się po emeryturę. Co roku, 1 czerwca, ZUS przeprowadza waloryzację składek na koncie emerytalnym, kapitału początkowego i składek na subkoncie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje, że ponownie przeliczona emerytura może wzrosnąćnawet o kilkaset złotych.Osoby, które osiągną wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) i złożą wniosek o wypłatę świadczenia w drugiej połowie roku, mogą otrzymać wyższą emeryturę, nawet o 500 zł.Ponadto warto rozważyć opóźnienie przejścia na emeryturę. ZUS otwarcie przyznaje, że każdy dodatkowy rok pracy zwiększa świadczenie o 10-15 proc.