Czternasta emerytura. Czy komornik ma prawo zająć "czternastkę"?

Czternasta emerytura to dodatkowe, coroczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów.

Reklama

Wysokość i zasady wypłaty czternastej emerytury

Standardowo wysokość "czternastki" jest równa kwocie minimalnej emerytury obowiązującej po marcowej waloryzacji w danym roku. W 2025 roku minimalna emerytura wynosi 1878,91 zł brutto i tyle też wyniesie pełna "czternastka". Jednak, jeśli podstawowe świadczenie emerytalno-rentowe seniora przekracza określony próg (w 2024 roku było to 2900 zł brutto), kwota "czternastki" jest redukowana według zasady "złotówka za złotówkę". Świadczenie jest wypłacane automatycznie przez ZUS, co oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Termin wypłaty, zazwyczaj przypadający na wrzesień (tak było w 2024 roku i planuje się w 2025 roku), jest określany corocznie przez Radę Ministrów.

Ochrona przed komornikiem a czternasta emerytura

Reklama

Kluczową cechą czternastej emerytury jest jej pełna ochrona prawna przed egzekucją komorniczą, analogicznie do trzynastej emerytury. Oznacza to, że komornik nie może zająć tych środków, niezależnie od rodzaju i wysokości zadłużenia emeryta – dotyczy to zarówno długów kredytowych, pożyczkowych, jak i zaległości alimentacyjnych czy wobec instytucji publicznych. Aby ułatwić identyfikację i ochronę, ZUS specjalnie oznacza te wypłaty.

Różnice w zajęciu komorniczym: emerytura podstawowa a dodatkowe świadczenia

Inaczej wygląda sytuacja z podstawowym świadczeniem emerytalnym. Komornik może zająć jego część, ale z pewnymi ograniczeniami:

  • Do 25 proc. emerytury brutto na poczet długów niealimentacyjnych (np. kredyty, rachunki).
  • Do 60 proc. emerytury brutto na poczet długów alimentacyjnych. Dodatkowo, zawsze musi pozostać tzw. kwota wolna od potrąceń, wynosząca 75 proc. minimalnej emerytury.

Co robić w przypadku błędnego zajęcia "czternastki"?

Mimo jasnych przepisów, sporadycznie mogą zdarzyć się błędy skutkujące zajęciem czternastej emerytury. W takiej sytuacji emeryt powinien:

  • Niezwłocznie skontaktować się z ZUS, przedstawiając dowody (np. wyciąg bankowy) potwierdzające nieprawidłowe zajęcie.
  • W ciągu 7 dni od dnia zajęcia (lub dowiedzenia się o nim) złożyć skargę na czynności komornika do właściwego sądu rejonowego.
  • Żądać zwrotu niesłusznie pobranych środków.

Podsumowując: Czternasta emerytura jest świadczeniem rocznym, w pełni chronionym przed zajęciem komorniczym. Zgodnie z ustawą, z tej kwoty nie dokonuje się żadnych potrąceń ani egzekucji.