W polskim systemie emerytalnym zauważalna jest tendencja do wcześniejszego, niż wynikałoby to z teoretycznych założeń, przechodzenia na emeryturę. Choć takie rozwiązanie jest postrzegane jako korzystne przez wielu przyszłych emerytów, wysokość uzyskiwanego świadczenia emerytalnego zależy nie tylko od osiągnięcia wieku emerytalnego, lecz także od długości okresu, w którym były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Aby otrzymać minimalną emeryturę w wysokości 1780,96 złotych brutto, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Kobiety muszą wykazać się co najmniej 20-letnim okresem składkowym, natomiast mężczyźni 25-letnim. Osoby, które nie spełniają tych wymagań, np. 60-letnia kobieta z 10-letnim stażem pracy, mają prawo jedynie do niższego świadczenia emerytalnego, zależnego od wysokości zgromadzonych składek.

Wysokość emerytury

Reklama

Wysokość świadczenia emerytalnego jest wypadkową kilku zmiennych, takich jak: łączna wartość skumulowanych i zwaloryzowanych składek ubezpieczeniowych odprowadzonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwaloryzowany kapitał początkowy uwzględniający okresy pracy sprzed 1999 roku, środki zgromadzone na indywidualnym koncie oraz prognozowana długość życia, obliczana na podstawie najnowszych danych demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego.

Reklama

Waloryzacja emerytur w marcu 2025

Emeryci i renciści mogą co roku liczyć na podwyżkę swoich świadczeń. Waloryzacja, przeprowadzana w marcu, powoduje wzrost wartości wypłacanych kwot. Oprócz tego, w czerwcu następuje aktualizacja wartości składek zgromadzonych na indywidualnych kontach ubezpieczeniowych, co ma bezpośredni wpływ na przyszłą wysokość emerytury.

Wysokość emerytury nie jest bezpośrednio zależna od ukończenia wieku emerytalnego, lecz przede wszystkim od długości okresu aktywności zawodowej. To właśnie staż pracy stanowi kluczowy czynnik wpływający na wysokość świadczenia emerytalnego.

Osoby, które nie osiągną pełnego wymaganego stażu pracy, mogą spodziewać się znacznie niższych emerytur niż minimalna. Dlatego planując karierę zawodową, należy zwrócić szczególną uwagę na konieczność zgromadzenia odpowiedniej liczby lat pracy. Dzięki temu można zagwarantować sobie wyższe świadczenie emerytalne w przyszłości i uniknąć konieczności pracy w podeszłym wieku. Prognozuje się, że w 2025 roku emerytury zostaną podwyższone o 5,82 proc. W efekcie, minimalna emerytura brutto wyniesie 1884,61 zł, a netto około 1715 zł.

Mam 60 lat i 10 lat stażu pracy - jaką emeryturę dostanę?

Aby otrzymać minimalną emeryturę w Polsce, konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego wieku (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) oraz posiadanie co najmniej 20-letniego (kobiety) lub 25-letniego (mężczyźni) okresu składkowego. Osoby, które przepracowały jedynie 10 lat, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie spełniają tych wymogów. W konsekwencji, wysokość ich emerytury jest znacznie niższa od minimalnej i często stanowi zaledwie ułamek niezbędnych środków do utrzymania.

Kobieta w wieku emerytalnym, która przez 10 lat pracowała na najniższej krajowej, może liczyć na bardzo niską emeryturę – około 250 złotych. Mężczyzna w podobnej sytuacji, ale przechodzący na emeryturę nieco wcześniej, otrzymałby nieco wyższe świadczenie – około 300 złotych. Różnica w wysokości emerytury wynika głównie z odmiennego systemu naliczania świadczeń dla kobiet i mężczyzn.