7 stycznia 2025 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą zasady przyznawania emerytur olimpijskich. Dzięki nowelizacji, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku, dodatkowa grupa sportowców zyska prawo do tego świadczenia.
Co zmienia nowelizacja?
Nowelizacja ustawy z 5 grudnia 2024 roku wprowadza zmiany rozszerzając katalog osób uprawnionych do pobierania tzw. emerytury olimpijskiej. Nowe przepisy obejmują polskich medalistów Igrzysk Dobrej Woli, które odbywały się w latach 1986–2001. W uzasadnieniu wskazano, że Igrzyska Dobrej Woli, inicjatywa amerykańskiego magnata medialnego Teda Turnera, miały na celu promowanie współpracy i przyjaźni między narodami w odpowiedzi na napięcia polityczne i bojkoty olimpijskie lat 80.
Dotychczas emeryturę olimpijską pobierało 602 sportowców, jednak od kwietnia świadczenie ma trafić do kolejnych 26 osób, reprezentujących dyscypliny takie jak lekkoatletyka, judo, kajakarstwo, czy żeglarstwo.
Kto będzie uprawniony?
Od kwietnia 2025 roku emeryturę olimpijską będą mogły otrzymać osoby spełniające określone warunki:
Muszą mieć na swoim koncie m.in. medal w zawodach olimpijskich, Igrzyskach Dobrej Woli. Wiek minimalny wynosi 40 lat. Muszą mieć obywatelstwo polskie i brak karalności za umyślne przestępstwa, w tym dopingowe.
Jaka jest wysokość emerytury olimpijskiej?
Emerytura ta jest wolna od podatku i składek, a jej miesięczna wysokość od 2024 roku wynosi 4203,04 zł. Świadczenie to jest wypłacane dożywotnio i nie koliduje z innymi źródłami dochodów.