Na emeryturę warto odkładać. Na oszczędzających czyhają jednak pułapki. Skomplikowane produkty finansowe i nierzetelność sprzedających odstraszają od oszczędzania na starość. Rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Małgorzata Cieloch podkreśla, że przybywa skarga na skomplikowane produkty finansowe, które łączą funkcję inwestycji i ubezpieczenia. W ostatnich miesiącach UOKiK na jeden z podmiotów oferujących takie produkty otrzymał ponad 200 skarg. Klienci często nie są informowani o ryzyku inwestycyjnym czy o opłatach za rezygnację z produktu.

Reklama

Urząd przygotowuje raport na temat skomplikowanych polis inwestycyjnych. Rozmówczyni IAR dodaje, że sprzedawcy oferują je czasem osobom, które nie powinny z nich korzystać. Większość skomplikowanych produktów finansowych działa przez 10 czy 15 lat. Nie zawsze osoby powyżej 70. roku życia są w stanie skorzystać z odłożonych pieniędzy.
Szczegółowy raport na temat długoterminowych inwestycji finansowym będzie gotowy pod koniec tego roku.

Przedstawiciel nadzoru finansowego, Maciej Krzysztoszek ostrzega, że część produktów finansowych jest skomplikowana. Zachęca on do czytania umów. W niej zawarte są wszystkie informacje i warunki. Podpisując ją zobowiązujemy się do jej przestrzegania. Jeżeli nie rozumiemy zasady działania produktu finansowego, możemy poprosić o wyjaśnienia. Warto sprawdzić też samą instytucję finansową. Chodzi o gwarancje Ubezpieczeniowego lub Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. A na stronie internetowej nadzoru (www.knf.gov.pl) można znaleźć też listę ostrzeżeń. Są na niej podmioty, które prowadzą działalność niezgodnie z prawem. Przyda się także rozmowa z klientami instytucji oraz sprawdzenie forów internetowych. Już teraz specjalną kampanię informacyjną "Sprawdź, komu powierzasz" prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego wspólnie z Polskim Radiem.