Trwa ładowanie wpisu

Tematem spotkania szefa rządu z klubem RP jest współpraca w parlamencie w sprawie reformy emerytalnej. Lider RP Janusz Palikot pytał Tuska o kalendarz prac nad reformą emerytalną, zakładającą m.in. wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego do 67. roku życia.

Reklama

Premier powiedział, że w ciągu dwóch tygodni po świętach wielkanocnych projekt rządowy ws. emerytur ma być zaprezentowany na posiedzeniu Komisji Trójstronnej i przedłożony na posiedzeniu Rady Ministrów. Rozpoczęcie prac w parlamencie także jeszcze w kwietniu i zakończenie prac legislacyjnych w maju, jeśli nie będzie jakiś zasadniczych propozycji zmian, które zyskają większość - dodał szef rządu.

Premier Donald Tusk zapowiedział też na spotkaniu z klubem Ruchu Palikota, że w przyszłym roku zostaną prawdopodobnie zwaloryzowane progi dochodowe uprawniające do pomocy społecznej.

Reklama

Co do progów dochodowych: tutaj mam wiadomość - ona nie jest dobra, bo jest wymuszona jakby rzeczywistością też ustawową - w przyszłym roku (...) w mojej ocenie tak, czy inaczej powinniśmy zwaloryzować progi - mówimy o progach, które uprawniają do pomocy społecznej - oświadczył premier.

Zapowiedział, że o szczegółach tej sprawy w ciągu kilku tygodni poinformuje minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kompromis, jak to nazywamy, z PSL miał sens tylko dlatego, że odzwierciedlał główny lęk, czy główne potrzeby, jakie pojawiały się w czasie dyskusji, także w waszym klubie: to jest lęk przed utratą pracy w podeszłym wieku, albo niemożnością kontynuowania pracy, szczególnie fizycznej w pełnym wymiarze, a równocześnie brak emerytury - powiedział Tusk.

Reklama

Jak zaznaczył "niepełnym krokiem", który ma niwelować część tych obaw jest idea częściowych emerytur. Premier zauważył, że w trakcie debaty w tej sprawie w mniejszym stopniu dyskutuje się na temat szczegółów ustawy emerytalnej, a w większym na temat osłony społecznej, która miałaby towarzyszyć zmianom.

Przekonywał, że chce by tak ważna ustawa, jak ta dotycząca reformy emerytalnej, nie była efektem targów politycznych. Podkreślił, że wie, iż nie taka była intencja Ruchu Palikota. Dodał przy tym, że szanuje i rozumie, że różne kluby parlamentarne chcą pokazać to, co zrobiły dla swoich wyborców przy tej okazji.

Premier Donald Tusk powiedział, że nie widzi przeszkód, by - tak jak dzieci - objąć bezpłatnymi badaniami okresowymi osoby starsze. Uznajmy zatem, że ta sprawa jest załatwiona co do intencji i powinna obowiązywać - zadeklarował Tusk.

Mogę zadeklarować (...), że nie jest to jakiś problem przekraczający możliwości finansowe systemu opieki zdrowotnej - jest to raczej problem o charakterze organizacyjnym - podkreślił szef rządu. Uznajmy zatem, że ta sprawa jest załatwiona co do intencji i powinna obowiązywać, i to nie w roku 2040 - dodał.

Tusk poinformował też, że projekt takich badań został już wstępnie przygotowany przez poprzedniczkę Arłukowicza w resorcie zdrowia, obecną marszałek Sejmu Ewę Kopacz