Spór w koalicji dotyczący wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn się pogłębia. Temu problemowi poświęcony był ostatni zarząd Platformy. Premier Tusk miał na nim stwierdzić, że nie będzie ustępstw wobec jego zapowiedzi z expose w tej sprawie. Premier przyznał jednak, że w krytycznej sytuacji PO może zostać z tą reformą sama – mówi nam polityk z władz partii. Może to oznaczać potrzebę zmiany koalicjanta – dodaje inny nasz rozmówca. Tyle że sojusznika w tej reformie, w kształcie takim, jaki forsuje PO, nie znajdzie. Tusk zapowiedział w expose wydłużanie wieku emerytalnego od 2013 r. – do 67 lat w 2040 r. dla kobiet i w 2020 dla mężczyzn.
Waldemar Pawlak opowiada się za wydłużeniem wieku emerytalnego, ale forsuje rozwiązanie, dzięki któremu kobieta, która urodziła dziecko, mogłaby przechodzić na emeryturę wcześniej – o 3 lata za każde dziecko. Jeśli zaczniemy ustępować, to ruszy lawina – mówi polityk z władz PO. Dodaje, że sytuacja jest trudna, bo inaczej niż w poprzedniej kadencji ludowcy zgłaszają coraz więcej własnych inicjatyw ustawodawczych, zwykle nieuzgodnionych z PO.
Do tego wicepremier Pawlak stara się pozyskać sojuszników, żeby wzmocnić swoją pozycję w negocjacjach z Tuskiem w sprawie reformy emerytalnej. Jak twierdzą ludowcy, podczas sobotniej gali BCC Pawlak miał uzyskać wsparcie pracodawców. Prezes Marek Goliszewski stwierdził, że propozycje PSL, aby łączyć wydłużanie wieku z polityką prorodzinną powinny być rozważone. To pokazuje, że o wieku emerytalnym kobiet powinniśmy dyskutować szeroko. Takie słowa na pewno wzmacniają naszą propozycję – uważa Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL.
Pat w koalicji w sprawie emerytur opóźnia ogłoszenie projektu, na razie już przesunął się on o dwa tygodnie. Jeśli porozumienia nie będzie, reforma, której oczekują rynki, może się nie udać. Jest jeszcze 11 miesięcy na przeprowadzenie procesu legislacyjnego, to są zmiany fundamentalne, które wymagają dyskusji społecznej i pośpiech jest tu niewłaściwy – mówi Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze. Spór w rządzie dotyczy też samej konstrukcji ustawy. Chodzi o to, czy iść szerokim frontem i przedstawiać całościową reformę emerytalną wszystkich planowanych grup uprzywilejowanych, czy robić ją po kawałku – co może rozmyć reformę.
Na razie wygląda na to, że zwycięży opcja stopniowa. – Ja opowiadam się za skutecznym rozwiązaniem, a praktyka pokazuje, że nie ma czegoś takiego jak szerokie poparcie dla jednego szerokiego projektu. To jest cały kompleks spraw, ale najważniejszą jest przekonanie społeczeństwa do konieczności wydłużenia wieku emerytalnego – mówi DGP Grabowski.
Referendum w sprawie zmian w emeryturach domagają się związkowcy. NSZZ „Solidarność” zebrał już ok. miliona podpisów, które trafią teraz do Sejmu.
Komentarze(25)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeBez zabezpieczeń socjalnych takich jak w pozostałych krajach wysoko rozwiniętych Polacy w po.deszłym wieku za Bronisława Komorowskiego i Donalda Tuska bez pracy będą żebrać i grzebać na śmietnikach. Jakie są wasze możliwości dostania pracy "po" ukończeniu 55 lat jeśli ją stracicie?
Zadne cuda, czyste wyrachowanie, oni odejda na wysokie emerytury wczesniej, a ludzue beda musieli sie utrzymywac ze swoich pieniedzy dwa lata dluzej.
Takiej refgormynie mozna przeprowadzic w kilka miesiecy.
Problemem głównym są ludzie starsi 50+, gdzie na 3 osoby aż 2 są bez pracy.
A rządowy program 50+ co miał to zmienić, nie zmienił nic.
Pytanie jak ludzie starsi mają bez pracy przetrwać do emerytury jest kluczowe, a rząd unika tego problemu jak diabeł święconej wody.
Reforma oznacza że starsi bezrobotni, będą bezrobotni 2 lata dłużej, czyli mogą trafić na ulicę, bo rachunki trzeba płacić. A to się pogorszy bo na rynku pracy pojawią się też starsze kobiety.
Z pracą dla młodych też nie jest dobrze, ale oni jakoś przetrwają, starsi nie bardzo.
Być może pomysły PSL to zasłona dymna żeby nie mówić o tym co jest ważne.
TUsk POdnosi POdatki gwarantuje utrzymanie przywilejów emerytalnych dla mundurowych!
TUsk POdnosi POdatki gwarantuje mundurowym utrzymanie tzw. "praw nabytych" do wcześniejszych, uprzywilejowanych emerytur dla pijanych POlicjantów, wojskowych i żon górników.
Ty przyszły emerycie z ZUS nie masz praw nabytych, najpierw TUSK ukradł twoje składki emerytalne do OFE, a teraz każe ci umierać przed terminem pierwszej emerytury.
Żadna z ZUS-owskich emerytur nie przekroczy magicznej granicy - emerytury 15 letniej agenta Tomka (34lata i 4 tysiące emerytury). Na utrzymanie emeryta Agenta Tomka potrzebne są 2 miliony złotych.
2 miliony złotych to życie ilu emerytów z ZUS?
uwazaj BYŁ W WARSZAWIE GAZ BĘDZIE JESZCZE RAZ strzez się zdesperowanych ludzi bo na Twoje ulubione EURO możesz miec w kraj zadymę ja mama 58 lat i jezeli trzeba to wyjdę na ulice bo moje pokolenie to
ludzie umęczeni ciągłymi eksperymentami gospodarczymi JUZ DOSC
SKORO JEST TAK DOBRZE TO DLACZEGO JEST TAK ZLE ZE OBECNIE OSOBA ZE STAZEM 45 LAT PRACY JEST BEZ PRAWA DO EMERYTURY A Z CHWILA ZWOLNIENIA MOZE LICZYC TYLKO NA SWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE W WYS,OK 800 ZL.