Wiemy, kto zbuduje drugą elektrownię jądrową w Polsce
W październiku premier Donald Tusk powiedział, że Polska będzie szukać partnerów finansowych, którzy pomogą sfinansować budowę drugiej elektrowni jądrowej.
W środę dziennik gospodarczy Nikkei podał, że rządy Japonii i Polski już w czwartek podpiszą protokół ustaleń (MoU). Umowa obejmuje wykorzystanie technologii japońskich firm, takich jak Hitachi 6501.T i IHI 7013.T do budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstanie nad Morzem Bałtyckim. Jej budową zajmie się amerykańska firma Westinghouse Electric. Koszt budowy ma wynieść około 40 mld dol., a pełna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta do 2040 r. Z polskiego budżetu firma odpowiedzialna za budowę dostanie 60 mld zł.
Gdzie powstanie druga elektrownia jądrowa w Polsce?
Temat możliwości realizacji drugiej elektrowni jądrowej w Polsce pojawił się w sierpniu podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. transformacji energetycznej, odnawialnych źródeł energii i energetyki jądrowej.
Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Ministerstwie Przemysłu, przekazał, że spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wznowiła prace odnośnie zawężenia lokalizacji dla drugiej elektrowni, które zostały wstrzymane rok temu.
Dodał również, że preferowanym rozwiązaniem byłoby zlokalizowanie drugiej elektrowni jądrowej w okolicy istniejących dzisiaj jednostek węglowych, które w przyszłości "zakończą swój byt ekonomiczny i techniczny". Takie rozwiązanie wiąże się z wykorzystaniem już istniejącej infrastruktury sieciowej.