Polki łamią stereotypy dotyczące zatrudniania na wyższych szczeblach kierowniczych. Jednak jak podaje Nova Praca Group, w kwestii równości szans w miejscu pracy wciąż jest wiele do zrobienia.

Jak czytamy, wiele Polek zdobywa stanowiska menadżerskie. Polki na kierowniczych stanowiskach wyróżniają się m.in. zdolnością do podejmowania szybkich decyzji, pewnością siebie, a także gotowością do podejmowania ryzyka. Oprócz tego posiadają odpowiednią charyzmę.

Reklama

Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że firmy z różnorodnymi zarządami osiągają lepsze wyniki finansowe. Są bardziej innowacyjne i bardziej odporniejsze na kryzysy. Niemniej jednak kobiety wciąż są niedoceniane na wyższych stanowiskach, napotykając na różne bariery, od stereotypów po brak elastycznych form pracy.Pomimo tych przeszkód kobiety są coraz odważniejsze. Czują się bardziej pewne siebie, potrafią wyrażać swoje opinie i przejawiać determinację na równi z mężczyznami. Stają się bardziej asertywne w prowadzeniu firm - mówi Ewelina Gawlik, ekspertka rynku pracy, Prezes agencji Nova Praca Group.

W tym sektorze kobiety najczęściej są liderkami

Kobiety najczęściej są za sterami firm w sektorze handlowym. "Kobiety pełnią tu role, zarówno w zarządzaniu sklepami i sieciami sprzedaży, jak i w podejmowaniu strategicznych decyzji związanych z marketingiem czy negocjacjami handlowymi" - czytamy.

Jednak coraz częściej kierownicze stanowiska przypadają im w sektorze finansów, na rynku nieruchomości, czy też strefie urody.

Przepaść płacowa wynosi 20 proc. Na korzyść mężczyzn

Reklama

Są jednak i złe informacje - kobiety na całym świecie wciąż napotykają kłody dot. budowana ich ścieżki zawodowej. Wciąż istnieje przepaść płacowa między płciami. Ta średnio wynosi ok. 20 proc. na korzyść mężczyzn.

Ta dyskryminacja nie tylko ogranicza możliwości awansu zawodowego kobiet, ale także często wpływa negatywnie na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Kobiety doświadczające dyskryminacji są bardziej narażone na stres, choroby psychiczne, takie jak depresja czy stany lękowe. Wyzwań stojących przed kobietami na drodze do osiągnięcia równości w miejscu pracy jest naprawdę wiele - komentuje Ewelina Gawlik.