W 2021 roku 60 proc. Niemców oceniało, że organizacje działające na rzecz walki z ociepleniem klimatu mają na uwadze "dobro społeczeństwa jako całości". W 2023 roku tylko jedna czwarta respondentów nadal podziela taką opinię. "Wynika to również z ekstremalnych form protestów obrońców klimatu. 85 proc. ankietowanych uważa bowiem, że ich kontestacje idą za daleko. Dwa lata temu była to tylko połowa" - pisze portal dziennika "Bild".
Radykalizacja odpycha
"Kryzys klimatyczny jest wyzwaniem dla całego społeczeństwa, ale obecnie pada on ofiarą wielkiej wojny kulturowej. Radykalizacja aktywistów klimatycznych, zwłaszcza +Ostatniego Pokolenia+, odpycha dużą część populacji" - pisze z kolei "Spiegel" online. "Z drugiej strony istnieje nie tak mała społeczność negacjonistów klimatycznych, którzy twierdzą, wbrew wszelkim dowodom naukowym, że nie ma zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka" - podkreśla portal.
Im bardziej spolaryzowana staje się debata na temat klimatu, "tym społeczeństwo jako całość jest mniej zdolne do podejmowania kroków", na rzecz walki z jego ociepleniem - zauważa "Spiegel".
Z Berlina Berenika Lemańczyk